fot. prk24.pl
Zdaniem pilskiego posła Prawa i Sprawiedliwości, decyzję trybunału należy uszanować, a rolą posłów rządzącego obozu jest teraz rozszerzenie przepisów dotyczących pomocy matkom i dzieciom.

- Grupa posłów zwróciła się do niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie, czy wszystkie zapisy ustawy o planowaniu rodziny są zgodne z konstytucją i trybunał orzekał, że w jednym z przypadków nie jest. (...) Musimy szanować konstytucję, dlatego zmian kontestujących decyzję trybunału nie planujemy. Będziemy natomiast rozszerzać przepisy dotyczące pomocy matkom i tym dzieciom, bo nie możemy nikogo bez pomocy zostawić - powiedział Marcin Porzucek. - Pojawiają się informacje, że Sejm ma się teraz zająć tą sprawą. Ale przypomnę, że w momencie opublikowania orzeczenia, ono automatycznie wejdzie w życie - dodał.

Zapytany przez Annę Popławską, jak ocenia społeczne protesty, które po decyzji trybunału przetaczają się w dobie pandemii koronawirusa przez Polskę, polityk stwierdził: - To politycy opozycji wzywają do udziału w tych protestach. My mówimy coś przeciwnego. Szanujemy prawo do demonstrowania swoich przekonań, ale nie może to jednak oznaczać akceptacji skandalicznych zachowań, np. zakłócania mszy czy profanacji ważnych dla nas symboli. To pokazuje, że mamy do czynienia z grupą osób, która tak naprawdę szuka tylko pretekstu do konfliktu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Marcinem Porzuckiem