Fot. Przemysław Grabiński
To prawdopodobnie pierwsza taka konstrukcja na świecie. Obiekt - w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – stanął na jeziorze na terenie ośrodka wypoczynkowego Płotki.

Zbudowało go „Stowarzyszenie Krok po kroku HSA”, które zajmuje się m.in. rehabilitacją przez nurkowanie.

Prezes stowarzyszenia Krzysztof Trawiński powiedział, że projekt platformy powstał na bazie doświadczeń i oczekiwań osób niepełnosprawnych: - Są to dwa obiekty, które stanowią tak zwaną platformę rehabilitacji nurkowej. Na niczym się nie wzorowaliśmy, tylko zbieraliśmy pomysły z podróży po całym świecie. Myślę, że dopełniliśmy wszelkich starań, aby miejsce to spełniło wszelkie oczekiwania osób niepełnosprawnych.

Leszek Bukowski, który na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim przyznaje, że dzięki nurkowaniu zapomina o swojej niepełnosprawności. Podkreśla też, że ta forma rehabilitacji otwiera na świat osoby takie jak on: - Bez nurkowania byłbym człowiekiem bardziej zamkniętym w sobie, który siedzi tylko w domu i nie korzysta z życia. Podczas nurkowania czuję się zdrowy. Bardzo mi to pomaga.

Instruktor nurkowania ze Stowarzyszenia Krok po Kroku HSA Grzegorz Marciniak zaznacza, że taka forma rehabilitacji to też rehabilitacja społeczna. Jak podkreśla – dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami często odzyskują wiarę w swoje możliwości i podnoszą się po ciężkich doświadczeniach.

Uruchomiona właśnie w Pile pływająca baza do rehabilitacji nurkowej to pierwszy etap planowanej przez Stowarzyszenie Krok po Kroku HSA inwestycji. W kolejnych ma powstać baza na brzegu jeziora i miejsca noclegowe, również w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

pg/iw

Fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Krzysztof Trawiński
Leszek Bukowski
Grzegorz Marciniak