fot. prk24.pl
Komentując wstępne wyniki wyborów prezydenckich rzecznik rządu podkreślił, że przed Polską i Europą stoją wyzwania, które wymagają, aby polityka prowadzona była w atmosferze konsensusu, a to gwarantuje Andrzej Duda.

- Prezydentura Andrzeja Dudy pozwala na konstruktywną współpracę między rządem a prezydentem. To bardzo ważne w dobie kryzysu gospodarczego na świecie. Spójna polityka międzynarodowa rządu i prezydenta będzie kontynuowana. W związku z tym zyskujemy wiarygodność na polu międzynarodowym. (...) Prezydentura Rafała Trzaskowskiego oznaczałaby natomiast zagrożenie wystąpienia konfliktu na górze. Cieszę się, że Polacy wybrali spokój i współpracę, a nie konflikt - podkreślił Piotr Müller.

Polityk, zapytany przez Annę Popławską, czy wśród najważniejszych zadań stojących przed prezydentem Dudą widzi zakończenie wojny polsko-polskiej, powiedział: - Pamiętajmy, że 5 lat temu różnica między prezydentem Dudą a prezydentem Komorowskim również była na podobnym poziomie. Myślę, że okres wakacyjny pozwoli te wszystkie emocje wyciszyć. (...) Szanse na to będą większe, gdy będziemy prowadzić politykę gospodarczą i politykę zagraniczną, które będą przynosiły korzyści Polakom. Jestem przekonany, że wówczas nawet te osoby, które zagłosowały wczoraj na pana Rafała Trzaskowskiego przekonają się, że to dobrze, że to Andrzej Duda został prezydentem.

Piotr Müller stwierdził, że rząd i prezydent muszą się teraz skupić na kwestiach gospodarczych: - Mamy w tej chwili uruchomione tarczę finansową i tarczę antykryzysową. Te działania na rzecz polskich pracowników i przedsiębiorców muszą być kontynuowane. W tym tygodniu w Sejmie najprawdopodobniej sfinalizujemy też prace nad bonem turystycznego. To będzie kolejny element tarczy antykryzysowej, skierowany tym razem bezpośrednio do branży turystycznej.

Rzecznik rządu wśród kluczowych zadań stojących przed polskimi władzami wymienił także m.in. negocjacje dotyczące budżetu unijnego oraz funduszu odbudowy Europy.

Piotr Müller skomentował również demografię wyborczą, wynik wyborczy prezydenta Andrzej Dudy w naszym regionie, wysoką frekwencję wyborczą oraz temat ewentualnych protestów wyborczych.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Piotrem Müllerem