fot. EFF „Integracja TY i JA”/Facebook
Największym wygranym tegorocznej edycji festiwalu okazał się Dariusz Janiczak, autor filmu „Superhero”. Obraz otrzymał Motyla młodzieżowego i profesjonalnego jury w kategorii „film amatorski”.

Film został nagrodzony za „błyskotliwy humor, prawdziwy suspens i świetny montaż”.

- Pracuję w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie, gdzie prowadzę kółko filmowe. Wspólnie z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną próbujemy swoich sił w kręceniu filmów. Dzieciaki otwierają się przed kamerą. W naszych filmach chcemy nieść dobrego ducha i pokazywać, że wszystko jest możliwe - powiedział Dariusz Janiczak.

Motyla 2019 w kategorii „film dokumentalny” otrzymała Aleksandra Maciejczyk za obraz „Połączeni” - piękną, wzruszającą opowieść o miłości.

Wśród filmów fabularnych jurorzy najwyżej ocenili rosyjską produkcję „Mam na imię Pietia”, której autorką jest Daria Binevskaya. Tak tę decyzję uzasadniał Piotr Wereśniak: - To dosyć prosta historia, można byłoby pomyśleć, że naiwna, ale opowiedziana w taki sposób i takimi środkami filmowymi, że wzrusza. W tym filmie piękne są zdjęcia i muzyka, a nie ma żadnych zbędnych elementów.

W konkursie brało udział 38 filmów. To była wielka filmowa uczta, napawająca wszystkich otuchą i dobrą energią - podsumowali jurorzy.

Polskie Radio Koszalin było patronem medialnym imprezy.


Jury w składzie: Piotr Wereśniak - przewodniczący, Małgorzata Sobieszczańska, Jowita Budnik, Marzena Trybała, Petro Aleksowski po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (16 filmów), dokumentalny (16 filmów) oraz amatorski (6 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne-Motyle 2019 i wyróżnienia jury.
  • Motyl 2019 w kategorii filmu amatorskiego otrzymał film „Superhero” w reżyserii Dariusza Janiczaka za wspaniałych bohaterów, błyskotliwy humor i niezwykłą lekkość opowieści oraz prawdziwy suspens. Dodatkowo jury doceniło poziom realizacji i doskonały montaż, które nie ustępują profesjonalnym produkcjom.
  • Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego przyznano dla filmu „Kolor życia” w reżyserii Michaela Njoroge za filmowy manifest przeciwko brakowi tolerancji, okrucieństwu wobec inności oraz przedmiotowemu traktowaniu człowieka.
  • Motyl 2019 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu „Połączeni” w reżyserii Aleksandry Maciejczyk za piękną, dowcipną i pełną emocji opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery. Jury doceniło oryginalny sposób przedstawienia bohaterów oraz doskonałe wykorzystanie środków filmowych.
  • Motyl 2019 w kategorii filmu fabularnego otrzymał film „Mam na imię Pietia” w reżyserii Darii Binevskaya za pełną wdzięku opowieść o słowiańskiej wrażliwości osadzonej w systemowym absurdzie wschodu. Jury doceniło umiejętność zawarcia szerokiej gamy emocji w krótkiej i zwartej formie filmowej.
  • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymał film „Projektanci” w reżyserii Otoxo Productions za optymistyczną i sugestywnie zrealizowaną opowieść o inności, która jest prawdziwą wartością, o wykorzystywaniu ogromnego potencjału kreatywnego osób niepełnosprawnych na komercyjnym rynku i sztuce, która integruje bez żadnych ograniczeń.
  • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymał film „Znak miłości” w reżyserii Elad Cohen i Iris Ben Moshe za ciepłą i czulą opowieść o nietypowym rodzicielstwie, o potrzebie akceptacji i przynależności opowiedzianej w niezwykle szczerym i intymnym portrecie bohaterów.
  • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymał film „Szczęśliwi razem” w reżyserii Yen Kung Kuo za odwagę podjęcia trudnego ale bardzo ważnego tematu, przełamującego tabu społeczne i kulturowe.
  • Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego otrzymał film „Fale uderzeniowe” w reżyserii Kineret Hay-Gillor za wnikliwe i pogłębione spojrzenie na problem traum powojennych i ich wpływu na całe rodziny i społeczeństwo.
  • Jury młodzieżowe przyznało swoją nagrodę filmowi „Superhero” w reżyserii Dariusza Janiczaka.
  • Publiczność nagrodziła film „Rycerz Stefan” w reżyserii Agnieszki Kozaczki-Gralak.
gp/ar/rż

fot. EFF „Integracja TY i JA”
fot. EFF „Integracja TY i JA”
fot. EFF „Integracja TY i JA”
fot. EFF „Integracja TY i JA”
fot. EFF „Integracja TY i JA”
fot. EFF „Integracja TY i JA”
fot. EFF „Integracja TY i JA”

Posłuchaj

Dariusz Janiczak
Piotr Wereśniak