fot. powiat.kolobrzeg.pl
Raport Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczący gospodarki finansowej powiatu kołobrzeskiego wskazał na szereg uchybień - podkreślają opozycyjni radni powiatu.

W czwartek zaprezentowali oni raport, który RIO przesłała do powiatu w marcu.

Henryk Bieńkowski, radny PiS-u, wskazuje m.in. na kwestie dotyczące naliczania podatku VAT: - Udzielenie pomocy finansowej w kwocie 140 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Wiosennej jest przekroczeniem zakresu upoważnienia do zaciągania zobowiązań. Jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Od przychodów ze sprzedaży nieruchomości naliczano podatek VAT, pomimo że dostawy tego rodzaju podlegały zwolnieniu z tego podatku.

Według Henryka Bieńkowskiego błędy w zarządzaniu doprowadziły m.in. do tego, że powiat musi zwrócić część subwencji oświatowej za 2018 rok: - Nie określono procedury weryfikowania danych przekazywanych przez publiczne szkoły do bazy danych Systemu Informacji Oświatowej. Powiat zwraca subwencję oświatową za 2018 rok do skarbu państwa, ponieważ wystąpiły nieprawidłowości w przekazywaniu informacji pomiędzy samorządem a resortem edukacji.

Przedstawiciele zarządu powiatu kołobrzeskiego w czwartek nie komentowali zarzutów opozycji. Do sprawy mają odnieść się publicznie w piątek.

kk/rż

Posłuchaj

Henryk Bieńkowski