fot. DPS Gościno/facebook
200 złotych brutto podwyżki od pierwszego czerwca otrzyma ponad 360 pracowników jednostek powiatu kołobrzeskiego. Zdaniem pracowników DPS Gościno, to zbyt niskie podwyżki.

W poniedziałek informowaliśmy o proteście pracowników Domu Pomocy Społecznej w Gościnie, którzy domagali się podwyżek w wysokości pięciuset złotych brutto. Zdaniem władz powiatu, tak wysoka podwyżka nie może objąć pracowników tylko jednej jednostki.

- Podwyżki obejmą pracowników następujących jednostek: Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zarządu Dróg Powiatowych, DPS Włościbórz, DPS Gościno, Muzeum Oręża Polskiego oraz wszystkich pracowników administracji i obsługi jednostek oświatowych. W przeliczeniu na jedną osobę będzie to 200 zł brutto, czyli 139 zł netto - mówi Helena Rudzis-Gruchała, wicestarosta kołobrzeska.

Pracowników DPS-u w Gościnie taka podwyżka nie zadowala. Jedna z pracownic, Małgorzata Kowalczyk, podkreśla, że zwłaszcza nowi pracownicy zarabiać będą poniżej minimalnej krajowej: - To tylko lekko załata dziurę. W przypadku nowych pracowników i tak będzie konieczność dopłaty do jego wynagrodzenia, by było na poziomie wynagrodzenia minimalnego. To nie jest prawidłowo zbudowana siatka prac.

Pracownicy DPS-u w Gościnie zapowiadają dalsze protesty. Zaznaczają, że nie odejdą od łóżek pacjentów, mają poprosić o pośrednictwo związki zawodowe.

kk/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Helena Rudzis-Gruchała, wicestarosta kołobrzeska
Małgorzata Kowalczyk, jedna z pracownic DPS-u w Gościnie