fot. Krzysztof Klinkosz
Unikatowe guziki wyrabiane z muszli są głównym elementem ekspozycji w Kołobrzegu. To mieszkańcy wyszli z inicjatywą i podarowali muzeum maszyny, guziki i pamiątki rodzinne z okresu ich produkcji.

To Sochocin uważany jest za miejscowość, w której rozpoczęła się produkcja guzików z muszli. Materiał pochodził z połowów na Wkrze, Wiśle, Bugu i Narwi. Ówczesna trudna sytuacja materialna mieszkańców zmusiła ich do szukania zarobku, jakim stało się wyrabianie guzików. To typowy wyrób miejscowy - mówi dyrektor muzeum, Aleksander Ostasz:

- Guziki były wyrabiane na terenie Polski od połowy XIX wieku i jeszcze długo po II wojnie światowej. Kryzys gospodarczy w tamtym okresie zmusił ludzi do szukania nowych źródeł zarobkowania i wymyślili właśnie guziki z muszli. Opracowali cały wyrób, wymyślili odpowiednie maszyny do tego.

Produkcja, którą zajmowały się tym wielopokoleniowe rodziny odbywała się w sześciu etapach: zbiór muszli, wycinanie z nich krążków, obróbka krążków – wykonywanie w nich wgłębień, wycinanie dziurek w krążkach, czyszczenie w bębnach i naszywanie na kartoniki.
Produktem handlowano m.in. w Warszawie, Łodzi, Petersburgu.

Wystawę można obejrzeć w Kołobrzegu do lutego.

kk/Redakcja/ds

fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Krzysztof Klinkosz