fot.www.walcz.pl

Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski, Przemysław Szczawiński z Nadleśnictwa Okonek oraz Dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim Natalia Szynal.

Burmistrz Wałcza - Maciej Żebrowski

Wałcz otrzymał ponad 15 milionów złotych z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu budownictwa komunalnego. Środki zostaną przeznaczone na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Burmistrz Maciej Żebrowski podkreślił, że miasto od dłuższego czasu zabiegało o to wsparcie. - Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy już jakiś czas temu i od tamtej pory czekaliśmy na decyzję - wyjaśnił.

- W ramach inwestycji powstaną dwa bloki, każdy z 24 lokalami mieszkalnymi, co daje łącznie 48 mieszkań. Planowany koszt realizacji przedsięwzięcia to 18 milionów złotych. Zakończenie budowy przewidywane jest w ciągu najbliższych dwóch lat - mówił.

Zakończyła się tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w Wałczu. Mieszkańcy po raz kolejny udowodnili, że chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przestrzeni miejskiej i inwestować w inicjatywy odpowiadające ich codziennym potrzebom. Maciej Żebrowski zapowiedział jednak zmiany w zasadach składania wniosków. - Projekty wybrane w tegorocznej edycji zostaną zrealizowane w 2025 roku, natomiast nabór wniosków do przyszłorocznego budżetu rozpocznie się jeszcze w tym roku - poinformował.

Burmistrz Wałcza - Maciej Żebrowski
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Przemysław Szczawiński z Nadleśnictwa Okonek

Na „Księżycowych Łąkach” w okolicach Okonka wypasane są koniki polskie - wszystko w ramach projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Jestem na pTAK!”. Celem inicjatywy jest ochrona siedlisk ptaków oraz zachowanie bioróżnorodności tego unikalnego obszaru.

- „Księżycowe Łąki” to teren dawnego poligonu wojskowego, obecnie zarządzany przez Nadleśnictwo Okonek i włączony do europejskiej sieci Natura 2000 - wyjaśnił Przemysław Szczawiński. - W tym sezonie wypasanych jest tam 30 koników polskich. To miejsce wyjątkowe przyrodniczo z wielu względów. Odkryliśmy tu m.in. podejźrzona księżycowego, czyli tzw. kwiat paproci - dodał.

W dalszej części rozmowy Szczawiński zwrócił uwagę również na bogactwo lokalnych lasów. - Można już śmiało mówić o rozpoczęciu sezonu na kurki i jagody. Apelujemy jednak do zbieraczy, by jagody zbierali ręcznie, nie używając podbieraków, które niszczą rośliny - zaznaczył.

Przemysław Szczawiński z Nadleśnictwa Okonek
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim - Natalia Szynal

Już jutro rusza 20. edycja Jarmarku Ogórka w Kaliszu Pomorskim. Wydarzenie odbędzie się nad Jeziorem Młyńskim, które nazywane jest Jeziorem Ogórkowym.

- Historia tej nazwy sięga czasów, gdy w Kaliszu Pomorskim działała przetwórnia warzywno-owocowa, produkująca ogórki kiszone według tradycyjnej receptury - w dębowych beczkach. Po napełnieniu, beczki były szczelnie zamykane, wiązane i zatapiane na rok w Jeziorze Młyńskim. To właśnie ta praktyka sprawiła, że jezioro zyskało swoją nieoficjalną nazwę - mówiła Natalia Szynal.

Jak podkreśliła dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele atrakcji. - W programie przewidziano m.in. degustacje potraw z ogórkami, animacje dla dzieci, konkurs kulinarny oraz koncerty. Na scenie wystąpi m.in. popularny artysta Oskar Cyms.

Dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim - Natalia Szynal
  • 00:00:00 | 00:00:00
::