fot.prk24.pl

Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: przewodniczący rady miasta Maciej Goszczyński z Prawa i Sprawiedliwości i radny Andrzej Ksepko z „ORS Przyszłość”, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz Aldona Piaskowska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz.

Przewodniczący rady miasta Maciej Goszczyński z Prawa i Sprawiedliwości i radny Andrzej Ksepko z „ORS Przyszłość”

We wtorek odbyła się ostatnia sesja wałeckiej rady miasta tej kadencji. Obecna kadencja samorządów skończy się z końcem kwietnia.

Przewodniczący rady Maciej Goszczyński oznajmił, że pomimo różnic udało się wypracować współpracę: - Były spory o niektóre istotne kwestie, ale dyskusja jest przecież istotą demokracji. Myślę, że to była dobra kadencja. Udawało się wypracowywać stanowiska, które były z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców.

Z kolei zdaniem radnego Andrzeja Ksepko, spory i kłótnie utrudniały funkcjonowanie samorządu i rozwój miasta. - Dyskusje były mało merytoryczne, z racji tego, że większość, która opanowała radę, była przeciwko burmistrzowi. Wiele pomysłów nie zostało zrealizowanych tylko dlatego, że burmistrz był za.

Przewodniczący rady miasta Maciej Goszczyński i radny Andrzej Ksepko

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz - Aldona Piaskowska

Biblioteka wydała właśnie kolejną część regionalnej książki „Zabytki sakralne gminy Wałcz, tom II”. Na antenie Polskiego Radia Koszalin Aldona Piaskowska opowiedziała o szczegółach: - Autorem dzieła jest Jarosław Leszczełowski. Wydanie zawiera wiele zdjęć autorstwa jego syna, które przedstawiają obiekty sakralne.

 - Założenie było takie, żeby album nie opierał się na samych fotografiach, więc część opisowa jest dosyć obszerna. W książce przedstawiono dane ze źródeł historycznych. To pierwsze takie albumowe wydawnictwo o historii ziemi wałeckiej, podzielone na dwa tomy - dodała.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz - Aldona Piaskowska

Dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej - Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz

Pracownicy Muzeum Ziemi Wałeckiej zachęcają do współtworzenia izby pamięci o mieszkańcach Wałcza.

W tym celu jakiś czas temu rozpoczęli realizację projektu „DNA Wałcza”. Jak powiedziała dyrektor muzeum Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, polega on na utworzeniu w placówce izby pamięci: - Naszym pomysłem na tę wystawę jest zaprezentowanie historii Wałcza z okresu od 1945 roku do około 1956 roku. Chodzi głównie o historię mieszkańców przesiedlonych wówczas z Kresów, czy Polski Centralnej.

Muzeum liczy na zaangażowanie mieszkańców i zachęca do przekazywania rodzinnych pamiątek. - Ale nie tylko, bo zależy nam również na wspomnieniach. Chcielibyśmy poznać historię tych przedmiotów oraz losy powojennych mieszkańców Wałcza - wyjaśniła Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz.

Dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej - Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz