fot. Jarosław Banaś
Do końca miesiąca w Kołobrzegu zostanie podpisane porozumienie z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w mieście powstanie punkt konsultacyjny programu.

Punkt zostanie uruchomiony w kołobrzeskim ratuszu. Mieszkańcy będą w nim mogli uzyskać informacje na temat dofinansowań z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pomoc w złożeniu wniosków na udzielenie dotacji.

Katalog przedsięwzięć, na które można przeznaczyć środki z programu „Czyste Powietrze” jest szeroki. Są to nie tylko wymiana pieców, ale też m.in. dotacje na wymianę okien, termomodernizację oraz pompy ciepła.

- Bardzo zależy nam, żeby uzdrowisko Kołobrzeg było miastem czystym, wolnym od pieców na paliwo stałe. Będziemy pośrednikami w dotarciu do środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - powiedziała Ewa Pełechata, zastępca prezydenta Kołobrzegu.

Wdrożenie programu jest istotne, ponieważ, jak twierdzi Mirosław Kędziorski, komendant straży miejskiej, zgłoszenia w związku z zanieczyszczaniem powietrza docierają do strażników często: - Spotykamy się ze spalaniem płyt meblowych, wtedy kleje i rozpuszczalniki osadzają się w przewodach kominowych. Mięliśmy też zgłoszenie, kiedy przedsiębiorca próbował spalić resztki budowlane - styropiany i worki po cemencie.

Program „Czyste Powietrze” obejmuje także dofinansowanie na termomodernizacje, wymianę stolarki oraz fotowoltaikę: - Cieszy nas każde podpisane porozumienie z samorządem, które pomaga w realizacji tego programu „Czyste Powietrze”. Działa on już od 2018 roku. Jest przewidziany na 10 lat, a jego budżet to ponad 103 mld złotych. W województwie zachodniopomorskim wypłaciliśmy ponad 3,6 tys. dotacji z programu, na łączną kwotę ok. 41 mln zł - poinformował Robert Stępień, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

jb/aj

Posłuchaj

materiał Jarosław Banasia