fot. pixabay.com
Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego dodał, że jeśli spojrzelibyśmy na statystyki sprzed kilku tygodni, a nawet dwóch miesięcy, to te dane są bardzo podobne.

Gość „Studia Bałtyk odniósł się także do masowych testów na koronawirusa nauczycieli klas I-III, szkół specjalnych i pracowników administracji, które potrwają do 15 stycznia. Badania są dobrowolne i bezpłatne, zgłosiło się do nich 160 tysięcy nauczycieli.

- To średni poziom zainteresowania testami. Nie wszyscy nauczyciele chcą się zbadać. Niektórzy jeszcze się wahają. Być może obawiają się kwarantanny. Akcja przebiega jednak w miarę sprawnie - uważa Jan Bondar.

Rzecznik GIS-u mówił również o powrocie uczniów klas I-III do szkół: - Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało specjalne wytyczne. Myślę, że szkoły sobie poradzą, bo mówimy tylko o trzech klasach. Grupy nie będą miały ze sobą kontaktu. Jeden nauczyciel powinien przypadać na jedną klasę. Lekcje będą odbywać się w jednej sali.

Jan Bondar uważa, że decyzja o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 31 stycznia była podyktowana dużą liczbą zajętych łóżek covidowych i respiratorów. Podkreślił, że w kraju nie ma jeszcze brytyjskiej mutacji koronawirusa. Zaapelował również o przestrzeganie zasady „DDM”, czyli dezynfekcji rąk, zachowania dystansu społecznego i obowiązku noszenia maseczki.

red./ak/rz

Posłuchaj

„Gość Studia Bałtyk”: Jan Bondar, rzecznik GIS-u