fot. gov.pl
Wiceminister zdrowia, który we wtorek był gościem porannego "Studia Bałtyk", przedstawił szczegóły uruchomionego przez jego resort programu.

Przypomnijmy, chodzi o dostarczanie pulsometrów do domów osób po 55. roku życia, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa.


- Programem automatycznie objęte są osoby po 55. roku życia. Młodsze także mogą do niego przystąpić. Wystarczy pobrać naszą aplikację lub zapisać się na naszej stronie i w ciągu 24 godzin Poczta Polska dostarczy pulsometr z instrukcją, jak z niego korzystać. Jeśli zainstalujemy aplikację, będziemy mogli automatycznie łączyć się z centrum monitoringu. Jeżeli saturacja u pacjenta niepokojąco spadnie, to centrum monitoringu wezwie karetkę. Myślę, że ten system jest sprawny, ale będzie miał rację bytu, jeśli jak najwięcej Polaków będzie w nim uczestniczyło. Urządzenie możemy otrzymać też za pośrednictwem lekarza rodzinnego - powiedział wiceminister zdrowia.

Aleksandra Kupczyk zapytała naszego gościa także o planowane szczepienia na koronawirusa. - To chyba jedyna droga do tego, żebyśmy wrócili do normalności już wiosną czy latem. Będziemy przekonywać Polaków, że warto się zaszczepić. Wiem, że część osób ma obawy, czy nawet woli przechorować koronawirusa i tak zdobyć odporność. Zobaczymy jednak, co dzieje się w szpitalach, jak ciężko niektórzy przechodzą tę chorobę. My już jesteśmy gotowi do tej wielkiej operacji, szczegóły może będą nawet dziś - zapowiedział Waldemar Kraska.

Poseł PiS skomentował też ruszające dziś kontrole policji na stokach narciarskich oraz hotelach: - Zdrowy rozsądek powinien tu być najważniejszy. Nie chodzi o to, żeby oszukiwać, bo wtedy robimy krzywdę sobie i swoim bliskim.

Wiceminister zdrowia zaapelował również do Polaków, aby nie bali się badań na koronawirusa i już przy pierwszych objawach informowali o nich swoich lekarzy. Jak podkreślił, pierwsze dni z chorobą bywają lekkie i złudnie przypominają grypę, ale im bardziej się ona rozwinie, tym trudniej uratować pacjenta w przypadku pogorszenia jego stanu zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/kc

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Waldemarem Kraską