Gościem Mariusza Brokosa w ramach audycji z cyklu „Zdrowie i natura” był doktor Piotr Lasota z zespołu okulistycznego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

- Młodzież coraz częściej nosi okulary. Wynika to z tego, że mamy do czynienia ze zwiększaniem się częstotliwości występowania krótkowzroczności. Wada nie jest skomplikowana, natomiast bez okularów dziecko niewyraźnie widzi. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko marszczy powieki czy wysila wzrok, należy udać się z nimi do specjalisty, ponieważ może to być początek krótkowzroczności - wyjaśnił dr Piotr Lasota.

- W przedziale wiekowym 45-50 lat zaczynają się problemy pacjenta z akomodacją. Soczewka z wiekiem zmniejsza swoją elastyczność, co skutkuje gorszym ogniskowaniem obrazu. Można to porównać do sytuacji, w której aparat fotograficzny ma problemy z wyostrzeniem obrazu. Grupa ta potrzebuje najczęściej okularów do czytania - powiedział.

- W grupie 60+ możemy zaobserwować stopniowe pogarszanie się wzroku. Leczenie może sprowadzać się tylko do przepisania przez okulistę odpowiednich soczewek, ale jeśli to nam nie pomoże to może to zwiastować początek zaćmy. Jest to podstawowa jednostka chorobowa w okulistyce, która się sprowadza do tego, że soczewka z wiekiem traci swoją przezierność i stopniowo przestaje przepuszczać światło, w taki sposób jak wcześniej. Rozwój choroby skutkuje to radykalną utratą wzroku - dodał doktor Lasota.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycji z cyklu „Zdrowie i natura” można posłuchać w każdy poniedziałek o godzinie 11.10 na antenie Radia Słupsk.

Posłuchaj

„Zdrowie i natura” - 29.09.2020