fot. prk24.pl
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS, który w piątek był gościem porannego „Studia Bałtyk” poinformował, że kilka dni temu spółka PKP wybrała firmę z Gdańska, która wykona projekt dworca w Koszalinie.

- Bardzo często jestem dopytywany o dworzec kolejowy w Koszalinie, bo utworzenie nowego było moją obietnicą w kampanii wyborczej. Wszystko przebiega zgodnie z przedstawionym w czerwcu harmonogramem. 15 września PKP wyłoniły w przetargu projektanta dworca - firmę projektowo-architektoniczną z Gdańska. Liczę teraz na dobrą współpracę między PKP a panem prezydentem Piotrem Jedlińskim, aby projekt spełniał oczekiwania koszalinian. Dworzec będzie wówczas wizytówką miasta - powiedział Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że takie inwestycje są w dobie koronawirusa szczególnie istotne dla gospodarki: - Wspierane przez rząd inwestycje wspierają m.in. lokalny biznes i pomagają w utrzymaniu miejsc pracy w okresie wychodzenia Polski z kryzysu wywołanego przez koronawirusa. (...) W naszym regionie to nie tylko dworzec w Koszalinie, ale też budowa komend policji w Sławnie i Świdwinie, które oddane do użytku zostaną do końca roku. Jestem również przekonany, że do kwietnia, maja przyszłego roku zakończone zostaną prace przy budowie strażnicy straży pożarnej w Koszalinie. W ciągu paru dni zaprezentowany zostanie również program wsparcia dla obszarów popegeerowskich. Te wszystkie działania powodują, że mamy w Polsce niskie bezrobocie, a prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że przejdziemy przez kryzys wywołany przez pandemię najlepiej ze wszystkich krajów Europy.

Anna Popławska zapytała naszego gościa także o rozmowy toczące się w obozie Zjednoczonej Prawicy. - W najbliższych dniach te dyskusje zostaną zakończone. Rozmowy koalicyjne i zmiany w rządzie mają dać impuls na najbliższe trzy lata bez wyborów do skutecznego realizowania naszego programu wyborczego i pracy nad wyjściem kraju z kryzysu wywołanego przez pandemię. (...) Zapowiadane wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu będzie jego wzmocnieniem i będzie korzystne dla sprawnego zarządzania państwem. Taki cel ma także zmniejszenie liczby ministerstw do 12-13.

Wicemister spraw wewnętrznych i administracji zapewnił także, że sytuacja epidemiczna w kraju jest pod kontrolą i nie grozi nam w tym momencie drugi lockdown: - Sytuacja na wiosnę zaskoczyła nie tylko nas, ale też cały świat. Były kraje, w których brakowało trumien dla zmarłych. U nas udało się uniknąć takich tragicznych zdarzeń. To efekt m.in. lockdownu. Wdrożone obecnie obostrzenia są jednak wystarczające i nie ma powodów do wprowadzania drugiego lockdownu. (...) Pamiętajmy natomiast, że to wciąż nowy wirus, który epidemiolodzy dopiero poznają, dlatego sytuację analizujemy i na nią właściwie reagujemy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z wiceministrem Pawłem Szefernakerem