Fot. wikipedia
Amp Futbol to bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Obecnie uprawiana jest w ponad 60 krajach, do których stale dołączają nowe. Co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany piłki nożnej.

W Mistrzostwach Europy rozgrywanych w 2017 roku w Turcji, w których Polska zajęła III miejsce, mecz finałowy obserwowało na żywo aż 41 000 kibiców.

W wielu krajach istnieją rozgrywki ligowe piłkarzy po amputacjach. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i UEFA i prawdopodobnie niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.

Reprezentacja Polski w amp futbolu została powołana do życia w roku 2012 i od tego czasu zagrała w wielu międzynarodowych turniejach. O tej dyscyplinie i o naszym zespole opowiada Jakub Lewandowski, trener mentalny reprezentacji Polski w Amp Futbolu.

Materiał Arkadiusza Wilmana

Jedną z osób, które tragedię potrafiły przekuć w sukces jest Przemysław Świercz - kapitan reprezentacji Polski w ampfutbolu, czyli piłce nożnej osób po amputacjach kończyn. O tym jak sobie poradził i jak skutki wypadku przekuł w sukces, opowiedział na TEDx Koszalin, w ubiegłym roku.

Z Przemysławem Świerczem rozmawiała Katarzyna Kużel.

Rozmowa z Przemysławem Świerszczem

Wypadek lub nieszczęśliwe zdarzenie, w wyniku którego człowiek staje się niepełnosprawny to oczywiście osobista tragedia. Przeżywana jest na wiele sposobów. Jedni zamykają się w czterech ścianach, inni zaczynają uprawiać sport. Jest to jeden ze sposobów na życie z niepełnosprawnością. Jednak do tego trzeba taka osobę przekonać. Najważniejsza jest rehabilitacja, lecz jak podkreśla fizjoterapeuta Arkadiusz Walny, potrzebne jest także wsparcie psychologiczne.

Materiał Renaty Pacholczyk