fot. PAP/Leszek Szymański
Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach „żółtych” i „czerwonych” mogą być dodatkowe obostrzenia - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski bierze udział w konferencji prasowej na temat zasad bezpieczeństwa przed powrotem dzieci do szkół i placówek oświatowych. W konferencji uczestniczy również zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.

- Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można był przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami, stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół - powiedział minister edukacji.

Jak mówił, bezpieczny powrót jest możliwy dzięki współpracy kliku ministerstw i kilku instytucji, które w tej sprawie się ze sobą kontaktują: - Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach „żółtych” i kilku powiatach „czerwonych”, mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia.

Dodał, że MEN podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowało się nie tylko polskimi doświadczeniami, ale również tym, co dzieje się w różnych krajach Europy i świata.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w województwie wielkopolskim - ostrzeszowski, w województwie małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w województwie łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w województwie podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w województwie wielkopolskim - powiat kępiński, w województwie małopolskim - oświęcimski, w województwie świętokrzyskim - pińczowski, a w województwie łódzkim powiat wieruszowski.