Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Fot. prk24.pl
Szybkie i wiarygodne testy na obecność koronawirusa można od dziś przeprowadzać w koszalińskim Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc.

Dyrektor placówki, Robert Szank podkreśla, że testy wykonywane na miejscu, w Koszalinie znacznie ułatwią pracę szpitala: - W ostatnim czasie wynik otrzymywaliśmy po 24 godzinach. W tej chwili czas oczekiwania na wynik jest skrócony do 2 godzin.

Próbki od pacjentów trafiają do specjalnego kartridża, który później instalowany jest w specjalistycznym urządzeniu. Następnie zachodzi proces identyfikacji genetycznej – wyjaśnia mirkobiolog z koszalińskiego szpitala, Wioletta Szymkowicz: - Do kartridża dodajemy badany materiał. Jest to jedyny moment, w którym personel jest narażony na emisję zakażających aerozoli. W kartridżu znajdują się odczynniki, które pozwalają na prowadzenie całego procesu badawczego.

Zakup systemu do wykrywania wirusa wraz dostosowaniem laboratorium kosztował pół miliona złotych. Jak podkreślają fachowcy system może tez służyć również do wykrywania innych niebezpiecznych patogenów.

kk/iw

Posłuchaj

Robert Szank
Wioletta Szymkowicz