fot. Mariusz Wolański
Ruszyła akcja autocertyfikacji, której celem jest przekonanie turystów, że mogą bezpiecznie korzystać miejsc noclegowych - poinformowała we wtorek Polska Organizacja Turystyczna. Dodała, że 82 proc. turystów zwraca uwagę na podwyższone standardy higieniczne.

POT korzysta z wytycznych Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W ciągu kilku tygodni planowana jest krajowa i zagraniczna kampania promująca obiekty, które wezmą udział w programie certyfikacji.

- Głównym celem akcji jest zbudowanie zaufania gości do stanu bezpieczeństwa polskich obiektów noclegowych. Nie mniej ważne jest również szerzenie dobrych praktyk wśród gestorów bazy noclegowej - podkreśliła POT.

Z badania zleconego przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że w obecnej sytuacji, 82 proc. turystów podczas wyjazdu zwraca uwagę na podwyższone standardy higieniczne. "Obiekty, które wyróżnią się na tym polu mogą zyskać przewagę konkurencyjną zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicą" - czytamy komunikacie POT, która stworzyła Zespół Branżowy ds. Autocertyfikacji Hoteli i Obiektów Noclegowych.

- Wierzę, że prace, które są prowadzone przez Polską Organizację Turystyczną wpłyną na poszerzenie wiedzy i zaufania, a przede wszystkim pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach turystycznych. Dzięki temu goście będą mogli korzystać z tych informacji i dokonywać świadomych wyborów. Wspólnie uda nam się odzyskać zaufanie gości, jednocześnie dbając o zachowanie wytycznych. Tylko w ten sposób możemy pokonać epidemię i wrócić do nieco zmienionej już normalności - powiedziała, cytowana w komunikacie, Barbara Podwysocka, dyrektor pionu bezpieczeństwa w spółce Polskiego Holdingu Hotelowego stojąca na czele Zespołu Branżowego ds. Autocertyfikacji Hoteli i Obiektów Noclegowych.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk dodał, że dzięki otwarciu obiektów noclegowych i restauracji turystyka krajowa zaczyna się odradzać. - To optymistyczna perspektywa przed czerwcowym długim weekendem i wakacjami - wskazał.

Autocertyfikacja przygotowywana przez POT jest, jak wskazano, bezpłatna i dobrowolna. Do Polskiej Organizacji Turystycznej może się zgłosić właściciel każdego obiektu noclegowego działającego legalnie, który po zaakceptowaniu regulaminu i zadeklarowaniu spełnienia warunków będzie mógł przystąpić do programu „Obiekt Bezpieczny Higienicznie”.

Lista autocertyfikowanych obiektów będzie dostępna na stronie bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl i będzie systematycznie aktualizowana. Jak wyjaśniono, obiekt, który podda się certyfikacji będzie mógł używać znaku graficznego „Obiekt bezpieczny higienicznie” w działaniach marketingowych.

POT wskazała, że w kolejnym etapie projektu regionalne i lokalne organizacje turystyczne przeprowadzą wizytacje losowo wybranych obiektów. "W przypadku niestosowania się obiektu do wytycznych, których stosowanie deklarował, zostanie mu odebrane prawo do używania znaku graficznego +Obiekt bezpieczny higienicznie+ oraz zostanie usunięty ze strony prezentującej obiekty biorące udział w akcji" - wyjaśniono.

W komunikacie POT dodano, że w najbliższym czasie Zespół Branżowy ds. Autocertyfikacji Hoteli i Obiektów Noclegowych wraz z lekarzem epidemiologiem dr n. med. Pawłem Grzesiowskim będzie pracował nad przygotowaniem dobrych praktyk oraz procedur podpowiadających jak przedstawiciele obiektów noclegowych mają reagować w różnych sytuacjach.

PAP/od