fot. Anna Popławska
Młoda darłowianka udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo fizycznych ograniczeń, przystąpi do egzaminu maturalnego. Wiemy, że zda bez problemów!

- W przyszły poniedziałek Justyna zasiądzie przed komisją egzaminacyjną w specjalnie przygotowanej dla niej klasie. Będzie jej towarzyszyło dwoje nauczycieli wspomagających. Jeden z nich porozumiewać się będzie z uczennicą za pomocą tablicy z literami i cyframi, a drugi będzie zapisywał odpowiedzi Justyny - tłumaczy Joanna Witkowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie.

Takie rozwiązanie jest konieczne, gdyż młoda darłowianka właśnie w ten sposób komunikuje się z otoczeniem - wskazuje wzrokiem litery, które układają się w słowa. - Justyna literuje każde słowo, które później składają w zdania - tłumaczy Karina, mama Justyny.

Dziewczyna jest humanistką. Dlatego najbardziej obawia się, jak sama nam przyznała, egzaminu maturalnego z matematyki. Z polskiego nie będzie mieć problemów, bo jest poetką, której trudniejsze chwile pomaga przetrwać pisanie wierszy.

Mózgowe porażenie dziecięce to zespół objawów określający różnorodne zaburzenia ruchu i postawy, wynikające z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Najczęstsze problemy dotyczą koordynacji ruchowej, różnego stopnia sztywności lub wiotkości mięśni, przełykaniem pokarmów, mówieniem. W bardzo wielu przypadkach choroba dotyka aparat ruchu, a nie wpływa na zdolności intelektualne.

Z Justyną, jej mamą i pracownikami darłowskiej szkoły porozmawiała Anna Popławska. Zapraszamy do wysłuchania tego inspirującego materiału i trzymamy kciuki za powodzenie Justyny zarówno na maturze, jak i w czasie rekrutacji na studia!

ap/ar

Posłuchaj

Mimo czterokończynowego porażenia mózgowego, Justyna z Darłowa zdawać będzie maturę - materiał Anny Popławskiej