minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Od czwartku straże gminne oraz straże miejskie zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji, która będzie koordynowała pracę patrolową tych formacji - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

- Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. Dziś na ulice wyruszyło 20 tysięcy policjantów wspomaganych przez 1,5 tysiąca żołnierzy głównie z Żandarmerii Wojskowej - zaznaczył Kamiński. Jak zapowiedział, działania będą jeszcze bardziej wzmocnione.

Jak dodał, od jutra na mocy decyzji wojewodów straże miejskie i gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji i policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne: - Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom, wójtom, które dysponują formacjami tego typu. Polecenia spotkały się z ogromnym zrozumieniem władz samorządowych, za co bardzo im dziękuję.
Minister dodał, że jedynym celem restrykcji nakładanych na życie społeczne jest skuteczne zamrożenie kontaktów społecznych i maksymalne ich ograniczenie: - Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne. Musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią.
Jak ocenił, poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży, a na 150 tysięcy obywateli w kawarantannie odwiedzonych przez policjantów w ciągu minionej doby naruszenie rygorów odnotowano tylko w przypadku kilkuset osób, czyli około pół procenta ogólnej liczby izolowanych.