fot. Arkadiusz Wilman
Poseł Prawa i Sprawiedliwości narrację opozycji o służbie zdrowia nazwał niezdrową i toksyczną. Przywołał przy tym fakt przyjęcia przez rząd Narodowej Strategii Onkologicznej.

Polityk wymienił także konkretne działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące profilaktyki i leczenia nowotworów: - Od roku działa krajowa sieć onkologiczna. Wprowadziliśmy ją pilotażowo w czterech województwach. Od października zeszłego roku działa program Breast Cancer Units, czyli kompleksowa diagnostyka i najnowocześniejsza, zindywidualizowana terapia w raku piersi kobiet. Na 2020 rok zaplanowanych jest 11 miliardów złotych na onkologię. Dla porównania w 2015 roku było to 7,1 miliarda.

Zdaniem polityka Prawa i Sprawiedliwości, opozycja próbuje zbijać kapitał polityczny na ludzkim cierpieniu. Kołobrzeski poseł PiS odniósł się także do sprawy przekazania prawie dwóch miliardów złotych dla mediów publicznych: - Po pierwsze, to nie tylko pieniądze na Telewizję Polską, ale też na Polskie Radio, w tym na 17 rozgłośni regionalnych. Po drugie, nie jest to żywa gotówka, tylko obligacje państwowe, których nie można byłoby przeznaczyć na inne działania w budżecie. Po trzecie, ta kwota wynika z ustawy z 2008 roku przyjętej przez koalicję PO-PSL, która zwolniła 55 proc. osób z konieczności płacenia abonamentu. Państwo musi pokryć te brakujące pieniądze.

Do 2030 roku w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej rząd zabezpieczył i przeznaczył 5 miliardów złotych przeznaczonych na walkę z nowotworami. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział również wprowadzenie w tym roku powszechnej refundacji szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Ma to wyeliminować raka szyjki macicy.

aw/ar

Posłuchaj

Czesław Hoc o działaniach na rzecz walki z nowotworami
Czesław Hoc o przekazaniu prawie dwóch miliardów złotych dla mediów publicznych