fot. Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Dr Justyna Żukowska z Uniwersytetu Pomorskiego była gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Piotrem Głowackim mówiła o kulisach uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla państwa.

Konstytucja 3 Maja jest pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Pierwszą, pomimo że kilkadziesiąt lat wcześniej konstytucję przyjęła Korsyka. Jak wyjaśniła jednak dr Justyna Żukowska, polska ustawa - w przeciwieństwie do korsykańskiej - to konstytucja nowoczesna, czyli taka, która trzyma się kanonów aktualnych do dzisiejszych czasów - Jest to trójpodział władzy, suwerenność narodowa i idea przyrodzonej wolności – wyjaśniła dr Justyna Żukowska. Jak zaznaczyła, uchwalenie konstytucji było próbą ratowania państwa, „wybicia się spod protektoratu rosyjskiego”.

Zdaniem dr Żukowskiej wyjątkowość tej konstytucji wynika również z faktu, że pracowali nad nią ludzie na co dzień ze sobą skłóceni - król Stanisław August Poniatowski i Ignacy Potocki. - To były osoby, które wręcz się nienawidziły, ale dla dobra państwa potrafiły wspólnie usiąść i opracować tekst konstytucji. Chwała im za to, że potrafili wznieść się ponad podziały.

Więcej m.in. o burzliwych kulisach uchwalenia Konstytucji 3 Maja w poniższej rozmowie.

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: dr Justyna Żukowska