fot. Polska Fundacja Narodowa/FB
Mateusz Sienkiewicz zapytał prezesa PFN Marcina Zarzeckiego i jego zastępcę Michała Górasa o szczegółowe cele i zakres kampanii „The Truth That Must Not Die”, która promuje polską narrację historyczną w zagranicznej prasie, w odpowiedzi na manipulacje ze strony Rosji.

W zagranicznej prasie ukazało się dzisiaj oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz. To element kampanii edukacji historycznej „The Truth That Must Not Die” przygotowanej przez Polską Fundację Narodową i Instytut Nowych Mediów. Kampania jest odpowiedzią na działania dezinformacyjne podejmowane przez Rosję.

W oświadczeniu Andrzej Duda przypomina historię wyzwolenia KL Auschwitz. Prezydent przekonuje także o konieczności podtrzymywania pamięci o Zagładzie. "Prawda o Holokauście nie może umrzeć" - napisał prezydent, tłumacząc, że "upamiętnienie tragedii, jaką była zagłada Żydów, powinno być ważnym i trwałym elementem edukacji dla pokoju. Opowieścią, która przenika ludzkie serca, kruszy bariery uprzedzeń, podziałów i nienawiści". Andrzej Duda podkreśla też rolę Polski w ujawnieniu prawdy o tej zbrodni.

- Oświadczenie prezydenta ukazało się w największych światowych gazetach, między innymi w The Washington Post, Le Figaro czy Die Welt - powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki. Kampania ma dotrzeć do liderów opinii publicznej, do tych segmentów społecznych, które będą tę informację uwiarygodniały, ale też będą dobrym transmiterem do obywateli. - Audytorium tych mediów liczy kilkaset milionów odbiorców, a globalne kampanie prowadzone w ramach wojny hybrydowej wymagają globalnych odpowiedzi - stwierdził Zarzecki.

Kampania obejmuje także publikację serii artykułów, których autorami są polscy historycy. - Te artykuły wspierają przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział wiceprezes Fundacji Michał Góras. Dodał, w związku ze zmasowaną kampanią propagandową Rosji Polska musi powtarzać światu, że w 1939 roku został zawarty pakt Ribbentrop-Mołotow. Teoretycznie miał to być pakt o nieagresji, a faktycznie o podziale Europy Środkowowschodniej. - Nikt tego już na świecie nie zakwestionuje, że to Niemcy byli agresorem, a Rosja współagresorem - powiedział wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Autorami artykułów są między innymi profesor Wojciech Roszkowski czy Brytyjczyk Roger Moorhouse.

Więcej o akcji „The Truth That Must Not Die” w rozmowie Mateusza Sienkiewicza z prezesem PFN Marcinem Zarzeckim i jego zastępcą Michałem Górasem.

IAR/ms/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Mateusza Sienkiewicza z prezesem PFN Marcinem Zarzeckim i jego zastępcą Michałem Górasem