fot. Anna Radziwonowicz
14 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim to dzień św. Wasyla i właśnie z tym dniem na Ukrainie wiąże się Nowy Rok. Poprzedzające jego nadejście dzień i noc to Małanka - nazwa pochodzi od przypadających wtedy imienin Melanii.

Na Ukrainie Iryna Kuzyan Małankę, czyli odpowiednik polskiego sylwestra, obchodziła zawsze u swego brata Wasyla: - Ten sylwester obchodzono w domach, w których przebywał Wasyl. Mówiło się, że idziemy wiązać Wasyla. W Polsce Ukraińcy spotykają się na balach zwanymi Małankami. Zawsze grał jakiś ukraiński zespół, a wszyscy witali Nowy Rok w swoich ludowych klimatach.

W Polsce kalendarzem juliańskim posługuje się Kościół wschodni - grekokatolicy oraz prawosławni, w większości Ukraińcy.

Małanki są organizowane w prawie każdym większym mieście i mają charakter balu charytatywnego, o ile dochód z imprezy najczęściej jest przeznaczany na działalność edukacyjną, kulturalną oraz charytatywną Związku Ukraińców w Polsce, organizatora Małanek.

Dochód z Małanek przeznaczany jest też na wsparcie punków nauczania języka ukraińskiego dla dzieci i młodzieży oraz religii. W Koszalinie Małanka odbyła się w ubiegłą sobotę i zebrała ponad 200 uczestników.

aw/rż

Posłuchaj

Iryna Kuzyan