fot. Jacek Żukowski
Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuowało programy zmierzające do poprawy stanu środowiska i jakości życia Polaków - zapewniał dziś w Słupsku Marcin Horała, kandydat PiS na posła w okręgu gdyńsko-słupskim.

Parlamentarzysta zaznaczył, że polska energetyka przez wiele lat będzie oparta jeszcze na węglu, ale coraz większego znaczenia nabiorą inne źródła pozyskiwania energii. Jednym z elementów tego procesu jest program budowy farm wiatrowych.

- To dla regionu pomorskiego bardzo ważna rzecz, bo to są zamówienia dla przemysłu stoczniowego, dla portów. Mamy obecnie na różnych stopniach zaawansowania kilka farm wiatrowych, które docelowo będą dostarczać od 7 do 8 gigawatów prądu. To jest perspektywa do roku 2030 - powiedział Marcin Horała.

Parlamentarzysta zaznaczył także, że Prawo i Sprawiedliwość chce pomóc najbiedniejszym gminom mającym na swoim terenie parki narodowe, które nie odprowadzają do kas gminnych podatków gruntowych. W regionie słupskim dotyczy to gminy Smołdzino, w której znajduje się Słowiński Park Narodowy.

- Pierwszym pomysłem jest mechanizm kompensujący, a drugim - aby w tych programach, które już są (na przykład Fundusz Dróg Samorządowych, programy dofinansowujące żłobki, kluby seniora) gminy otrzymały szczególne wsparcie i nieco więcej środków - podkreślił Marcin Horała.

mp/jż/rż

Posłuchaj

Marcin Horała