fot. Marcin Prusak
Forum zorganizowano w gminie Słupsk. Podczas debaty samorządowcy rozmawiają o zagadnieniach, które są związane z obecnością wojsk sojuszniczych na ich terenie. Jest to również szansa na wymianę doświadczeń oraz wystosowanie wspólnego stanowiska do przedstawicieli administracji rządowej.

- Każda z gmin, na terenie której powstają lub istnieją bazy wojskowe boryka się z wieloma trudnościami. Dzisiejsze forum jest miejscem do podzielenia się sposobami ich rozwiązania. Podczas ostatniego spotkania wypracowaliśmy wspólne stanowisko, które zostało wysłane do ministra obrony narodowej i posłów - mówi Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Ireneusz Kabat, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego, dodaje, że obecność dużych jednostek wojsk sojuszniczych to dla gmin także wiele korzyści: - Powstają nowe inwestycje, szczególnie turystyczne i hotelarskie. Jeszcze parę lat temu był jeden hotel, a w tej chwili mamy już dwa, a kolejny jest budowany. Mamy też przedsiębiorcę, który też pod kątem wojsk amerykańskich, otworzył duże centrum handlowe, gdzie znajdują się m.in.: kręgielnia, bilardy, kawiarnie, restauracje i sklepy.

Na zaproszenie wójta gminy Słupsk przyjechali m.in. przedstawiciele gminy Powidz, Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, miasta Słupska i gminy Drawsko Pomorskie. W najbliższych dniach uczestnicy wystosują wspólne stanowisko w sprawie potrzeb gmin goszczących na swoim terenie sojusznicze wojska.

pg/jż/ar

fot. Marcin Prusak
fot. Marcin Prusak
fot. Marcin Prusak
fot. Marcin Prusak
fot. Marcin Prusak

Posłuchaj

Ireneusz Kabat, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego
Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk