fot. Renata Pacholczyk
Utworzone zostaną w gminach: Sławoborze, Brojce, Tuczno i Rąbino. Dzisiaj w Lekowie - nieopodal Świdwina - podczas Regionalnego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich samorządowcy podpisali w tej sprawie porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak podkreśliła Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska oraz posłanka Prawa i Sprawiedliwości, dzięki programowi mieszkańcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na wymianę pieców lub ocieplenie domów, co poprawi jakość powietrza: - Szukamy rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się życiem w czystszym powietrzu. Ten program daje takie możliwości. Polacy otrzymują pożyczki oraz bezzwrotne dotacje.

Macin Książek wójt gminy Sławoborze podkreślił, że samorząd jest już przygotowany do uruchomiony punktu konsultacyjnego programu „Czyste powietrze”: - Mam nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z tego programu. Apelowaliśmy, by rozszerzyć ten program i mogły z niego skorzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że ustawa ma zostać znowelizowana.

W ramach programu można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów wymiany pieca. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tysiące złotych.

rp/rż

Posłuchaj

Macin Książek, wójt gminy Sławoborze
Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska oraz posłanka Prawa i Sprawiedliwości