fot. organizatorzy „Herbertiady”
Już w sobotę, o 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury będzie można zobaczyć spektakl „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód”, który jest autorskim projektem aktora Dariusza Jakubowskiego z okazji Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm rok temu w 20. rocznicę śmierci poety.

Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna.

Program „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy „Źródle” Norwida.

Polifonia J.S.Bacha i jego „Preludia”, „Wokaliza” Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte wrota” czy sonata J.Haydna, znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia.

Na scenie pojawią się Katarzyna Thomas oraz Piotr Szafraniec. Drugą propozycją na sierpniowy wieczór będzie koncert zespołu dziecięcego „Dzieci z Brodą” pod kierownictwem Joszko Brody. „Dzieci z Brodą” to zespół dziecięcy założony przez Joszka i jego żonę Deborę.

Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych – te wydarzenia, wraz z zaplanowanymi monodramami odbędą się we wrześniu.

Galę poprowadzi dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Wstęp jest wolny.

Patronat honorowy objęli: rodzina Zbigniewa Herberta, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a także wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. Polskie Radio Koszalin.

red./kk/rż

fot. organizatorzy „Herbertiady”