fot. szpitalwbialogardzie.pl
Pismo z wnioskiem o rozwiązanie umowy dzierżawy placówki wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Białogardzie.

Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin starosta białogardzki Piotr Pakuszto: - Centrum Dializa wyszło z inicjatywą rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Argumentują to tym, że nie chcą prowadzić działalności, która jest nieakceptowalna przez różne środowiska.

Przejęcie szpitala przez powiat białogardzki ma nastąpić po negocjacjach, podczas których ustalone mają być warunki przekazania placówki pod zarząd powiatu. Zdaniem starosty Piotra Pakuszto powiat jest w stanie samodzielnie prowadzić szpital: - Koszty są zupełnie inne niż w 2015 roku, ponieważ zmienił się kontrakt. Obecnie kontrakt i ryczałt tego szpitala to ok. 24 mln złotych. Z naszych wyliczeń wynika, że sobie poradzimy.

Zamiar przejęcia szpitala przez starostwo skomentował europoseł PiS Czesław Hoc, z zawodu lekarz. Jego zdaniem to dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów: - Zwiększa bowiem poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu białogardzkiego i powiatów ościennych. Decyzja o rozwiązaniu umowy to pokłosie wielu pozytywnych działań i samorządu białogardzkiego, i nas - posłów, m.in. posła Stefana Strzałkowskiego. Myślę, że to dobry prognostyk do tego, żeby wreszcie szpital białogardzki nabrał odpowiednich - prestiżu i poziomu.

Na razie nie wiadomo, kiedy i na jakich warunkach nastąpi przekazanie szpitala przez spółkę Centrum Dializa powiatowi białogardzkiemu.

Szpital powiatowy w Białogardzie został wydzierżawiony spółce Centrum Dializa w 2015 roku. Powodem przekazania placówki w zarząd prywatnemu podmiotowi była jej fatalna sytuacja finansowa. Zadłużenie szpitala wynosiło wówczas ponad 21 milionów złotych.

ap/ar

Posłuchaj

Piotr Pakuszto, starosta białogardzki, o przejęciu szpitala przez powiat
Czesław Hoc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości
Piotr Pakuszto, starosta białogardzki, o rozwiązaniu umowy z Centrum Dializa