fot. Radosław Żmudziński
Obywatelski projekt uchwały zakładający 97-procentową bonifikatę został odrzucony większością głosów radnych Koalicji Obywatelskiej.

Marcin Waszkiewicz, radny Platformy Obywatelskiej, uważa, że obowiązująca 60-procentowa ulga jest dobrym i sprawiedliwym rozwiązaniem: - Szanujemy ten głos mieszkańców. Musimy jednak patrzeć na ogół mieszkańców, a nie tylko na tę wąską grupę, której ta sprawa dotyczy. Dwa miesiące temu przyjęliśmy 60-procentową bonifikatę i wydaje mi się, że jest wystarczająca. Bardzo chętnie ją podniesiemy, ale w momencie, gdy polski rząd również podniesie bonifikatę na grunty skarbu państwa.

Za przyjęciem wyższej ulgi głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem radnego Andrzeja Jakubowskiego z PiS wyższa bonifikata należy się mieszkańcom: - Dzięki przekształceniu ludzie mają poczucie własności, dbałości samorządu o ich dobra. Utożsamiają się z miastem, czują silną więź z nim i tu zostaną, bo tu jest ich własność.

Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej pod projektem uchwały zebrał prawie tysiąc podpisów. Obecnie mieszkańcy Koszalina mogą korzystać z 60-procentowej ulgi przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. Do tej pory o taką ulgę złożono ponad 1,5 tys. wniosków. Właściciele m.in. domów i mieszkań na złożenie wniosku mają czas do końca roku.

mm/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Marcin Waszkiewicz, koszaliński radny Platformy Obywatelskiej
Andrzej Jakubowski, radny Prawa i Sprawiedliwości