fot. Renata Pacholczyk
Obywatelski projekt uchwały zakładającej 97 procent bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność trafi w czwartek na sesję rady miejskiej. Pod koniec marca radni zdecydowali o przyjęciu ulgi w wysokości 60 procent.

Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się prawie tysiąc mieszkańców.

- Należy pamiętać, że ci, którzy ubiegają się o bonifikatę, płacili przez dziesiątki lat podatek od dzierżawy wieczystej. Czy jest to więc moralnie słuszne, żeby koszalinianin płacił znacznie więcej niż warszawianin? 60 procent to minimum ustawowe, a należałoby cenić głos obywateli - podkreślił Stanisław Trzuskowski z Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński uważa jednak, że funkcjonująca już w Koszalinie 60-procentowa bonifikata jest dobrym rozwiązaniem: - To jest kompromis między tym, na co stać budżet a chęcią wsparcia tych osób, które zdecydują się zapłacić jednorazową opłatę. Należy pamiętać, że tego typu uchwała spowoduje zmniejszenie wpływów do miejskiego budżetu, a finalnie - zniknięcie dużej części dochodów miasta z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste.

Radni zdecydują jutro także m.in. o: wsparciu finansowym koszalińskiego szpitala, dodatkowych środkach na przebudowę ulicy Władysława IV oraz przyszłości wielopiętrowego budynku, który miałby powstać przy Al. Monte Cassino.

mm/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Stanisław Trzuskowski z Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina