fot. Jarosław Ryfun
Miasto Kołobrzeg, kołobrzeskie starostwo powiatowe i samorząd wojewódzki będą współpracować we wdrażaniu programu antysmogowego. Polegać ma on m.in. na dofinansowaniu wymiany pieców opalanych węglem. Zdaniem opozycji do tej pory nic w tym kierunku nie robiono, mimo że samorząd wojewódzki miał ku temu okazje.

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska zaznacza, że to początek współpracy samorządów różnych szczebli: - Najpierw będą to inwestycje w działania antysmogowe. Chcemy zaangażować wszystkie gminy powiatu kołobrzeskiego w realizację programu mającego na celu wymianę źródeł ciepła. Będziemy przeprowadzali ankiety, diagnozując potrzeby i na tej podstawie przygotujemy wniosek aplikacyjny.

Tymczasem zdaniem kołobrzeskiego radnego PiS Krzysztofa Plewki, samorząd wojewódzki już wcześniej miał instrumenty, by walczyć ze smogiem. Wyjaśnił, że chodzi np. o opłaty pobierane od firm, które pozyskują ciepło z pieców węglowych. Jego zdaniem problem smogu dotyka zachodnie dzielnice kurortu: - Ten problem jest dlatego, że o jego rozwiązanie nie dba pan marszałek Geblewicz. Ci ludzie nie robili nic, aby walczyć ze smogiem, a mieli takie możliwości. Marszałek województwa może, w Kołobrzegu i podobnych miejscowościach, wymóc na właścicielach pensjonatów przechodzenie z opalania węglem na gaz.


kk/ar

Posłuchaj

Krzysztof Plewko, kołobrzeski radny PiS
Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu