fot. pixabay.com
Uczestnicy konferencji naukowej rozmawiali o zagrożeniach, jakie niesie za sobą handel fałszywymi lekami, suplementami diety i odżywkami dla sportowców.

W pilskiej Szkole Policji spotkali się naukowcy i przedstawiciele służb kryminalnych zwalczający ten problem. Profesor Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Stowarzyszenia Stop Nielegalnym Farmaceutykom powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że fałszywe medykamenty mogą prowadzić do tragedii: - Ocenia się, że około miliona osób na świecie umiera dlatego, że dostaje sfałszowane leki. Te substancje nie zabijają pacjenta dlatego, że go trują, one po prostu go nie leczą.

Jak podkreśla prof. Zbigniew Fijałek - problem ten dotyczy nie tylko popularnych leków na potencję czy specyfików mających wspomagać odchudzanie: - Głównym problemem na świecie są jednak sfałszowane antybiotyki, leki antymalaryczne, leki przeciwastmatyczne, a od pewnego czasu także leki przeciwnowotworowe. Najgorsze jest to, że taki sfałszowany lek wygląda identycznie jak oryginalny.

Najprostszym sposobem, żeby ustrzec się przed zakupem fałszywego leku jest unikanie tego typu transakcji w internecie czy na bazarach. Przemysław Rzodkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaznacza, że to samo dotyczy popularnych suplementów diety: - Niektóre z tych produktów, szczególnie te dostępne tylko w internecie, to w istocie zafałszowane produkty lecznicze, które właściwości leczniczych nie mają. Zdarza się, że w takich produktach są substancje, które nie są zadeklarowane w składzie i bywają szkodliwe.

Konferencje naukowe o przestępczości farmaceutycznej odbywają się w Szkole Policji w Pile regularnie. Służą one przede wszystkim wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkań i skuteczniejszej walce z tą przestępczością.

pg/ar

Posłuchaj

profesor Zbigniew Fijałek o tym, dlaczego fałszywe leki zabijają pacjentów
profesor Zbigniew Fijałek o tym, które leki są najczęściej podrabiane
Przemysław Rzodkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego