Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie w sprawie decyzji byłego burmistrza Barwic.Do prokuratury rejonowej w Szczecinku trafiły dokumenty będące efektem wielomiesięcznej kontroli. Funkcjonariusze CBA badali decyzje podatkowe byłego burmistrza Zenona Maksalona.

Dotyczyły one podatków nakładanych na torfownię działającą na terenie gminy - mówi Polskiemu Radiu Koszalin Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

- W toku kontroli ustalono, że Zakład Produkcji Torfowej zaniżał w składanych za lata 2008-2017 deklaracjach podatkowych powierzchnie zajmowanych nieruchomości. Natomiast burmistrz miasta i gminy Barwice mimo posiadanej wiedzy nie wszczął postępowań w związku z uchybieniami i nie wydał decyzji o wysokości faktycznie należnego podatku. W konsekwencji działania burmistrza pozbawiły gminę dochodu w wysokości co najmniej 7 i pół miliona złotych.

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego przez byłego już burmistrza Barwic prowadzi Prokuratura Rejonowa w Szczecinku. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

ms/jr