fot. cksianow.pl
Biblioteka publiczna gminy i miasta Sianów zwyciężyła w rankingu Instytutu Książki i Rzeczpospolitej.

W rywalizacji biorą udział placówki z całego kraju. Oceniana jest między innymi liczba czytelników oraz kupionych w minionym roku książek.

Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Sianowie podkreśliła, że cały zespół ciężko pracował na ten sukces: - Zawsze jesteśmy otwarci na czytelników. Panie bibliotekarki rozmawiają z nimi, dyskutują, a przede wszystkim popularny jest nasz program „Książka na zamówienie”. Panie bibliotekarki słuchają czytelników, zapisują ich zamówienia i je realizują. To chyba taki magnes. Czytelnik wie, że jest traktowany priorytetowo.

Liczba czytelników w Sianowie stale rośnie, książki docierają także do mniejszych miejscowości, w których nie ma filii bibliotecznych. W wiejskich świetlicach utworzono punkty biblioteczne - mówi Aleksandra Kowalczyk: - Panie świetliczanki bardzo szybko przysposobiły wiedzę na temat wypożyczania książek. Oczywiście, jest to wszystko pod kontrolą profesjonalnej bibliotekarki z danej filii. Raz w miesiącu cała skrzynia zamówionych książek jedzie z filii bibliotecznej do danego punktu.Ta współpraca kwitnie. W ciągu ostatnich pięciu lat potroiliśmy liczbę czytelników w całej gminie. Biblioteka w Sianowie ma blisko pięć tysięcy czytelników.

Wręczenie nagród odbędzie się o 14.00, podczas gali w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W ubiegłym roku sianowska biblioteka zdobyła w tym rankingu drugie miejsce.

ik/rż

Posłuchaj

Aleksandra Kowalczyk podkreśliła, że zespół ciężko pracował na ten sukces
Aleksandra Kowalczyk dodała, że książki docierają także do mniejszych miejscowości