Debata „Edukacja, świadomość, tożsamość. Którędy do polskiej duszy?” rozpoczęła się punktualnie o godzinie 18:00. Wzięło w niej udział sześciu znanych humanistów z regionu.

Nasze zaproszenie do dyskusji przyjęli:

  • Robert Stępień, zachodniopomorski wicekurator oświaty,
  • ks. dr Remigiusz Szauer, socjolog, duszpasterz akademicki,
  • Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO w Koszalinie,
  • Lechosław Warzyński, nauczyciel historii z II LO w Koszalinie,
  • Marcin Ozga, pion edukacyjny IPN,
  • Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Koszalin.
Uczestnicy debaty dyskutowali m.in. o nauczaniu historii: - Jesteśmy niewolnikami systemu, który po prostu trzeba wysadzić w powietrze. Kiedy studentów zapytałem, czy wiedzą o tych wydarzeniach, to oni odpowiedzieli: „Proszę księdza, nigdy nie było czasu. Omawialiśmy piramidy egipskie”. Nie do końca się zgadzam z tezami moich kolegów. Szkoła i sposób nauczania naturalnie się zmieniają.Najpierw trzeba wiedzieć, czego chcemy uczyć i co w tych książkach ma być. Od wielu lat jest problem, ponieważ co najmniej dwie drogi prowadzą do tych odpowiedzi. Te drogi nie mają stycznych.

Dyskusji w studiu im. Czesława Niemena przysłuchiwała się młodzież licealna oraz studenci: - Dużą część z tego kryzysu ponoszą media i głos, który z nich dochodzi, który mówi nam, że patriotyzm i duma z symboli jest czymś złym, bądźmy bardziej nowocześni. Dogryzanie sobie wzajemnie przez dwa odmienne stronnictwa polityczne - jedno opowiada się za tożsamością narodową, a drugie za globalną.

Aktywność młodych ludzi w trakcie debaty wielokrotnie zaskakiwała zaproszonych ekspertów: - Dla mnie patriotyzm jest pojęciem dumy oraz radości. Dla niektórych patriotyzmem jest utożsamianie się z danym narodem. Dobrze byłoby, gdyby wielu z nas zamiast zastanawiać się nad tym, jak stworzyć warunki dla patriotyzmu, jak być patriotą - pomimo, że szkoła nie jest w stanie przekazać wszystko i pomimo że rodzina jest zabiegana oraz nie zawsze poznamy wszystkie fakty historyczne.

Debatę poprowadził Mateusz Sienkiewicz, dziennikarz Polskiego Radia Koszalin. Na widowni zasiedli zaproszeni goście oraz młodzież licealna i studenci. Relacja z debaty na antenie Polskiego Radia Koszalin już 12 listopada tuż po godzinie 19.00.

red./aw/ar/rż

fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
fot. J.Rochowicz
Pytanie 1
Pytanie 2

Posłuchaj

Uczestnicy debaty dyskutowali m.in. o nauczaniu historii
Dyskusji przysłuchiwała się młodzież licealna oraz studenci
Aktywność młodych ludzi zaskakiwała zaproszonych ekspertów
relacja z debaty