fot. prezydent.pl
Tego dnia upamiętniamy ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały zmasowanego ataku na 100 polskich miejscowości. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku.

Historyk i dziennikarz Jędrzej Lipski przypomniał, że 75 lat temu 11 lipca wypadał w niedzielę. Polacy poszli do kościoła, by modlić się i święcić dzień święty, a zakończyli życie śmiercią męczeńską. Jędrzej Lipski dodał, że w tym dniu zginęło jednorazowo najwięcej obywateli Polski narodowości polskiej.

W wielu miastach w Polsce odbędą się dziś uroczyste msze, apele, spotkania, wykłady i prelekcje. W Lublinie zostanie odsłonięty pomnik poświęcony ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. W południe, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. O godz. 14:00 nastąpi uroczyste przejście pod pomnik ofiar ludobójstwa i dalej pod pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W Słupsku po mszy, która rozpocznie się o godz. 18.00 w kościele przy ul. Armii Krajowej, uczestnicy obchodów przejdą na Stary Cmentarz pod Krzyż Wołyński, gdzie odbędą się główne uroczystości. O okolicznościach zdarzeń sprzed 75 lat mówić będą: por. Zbigniew Has, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku, Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski oraz Krystyna Danilecka-Wojewódzka, zastępca prezydenta Słupska.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około stu tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Rzeź została zaplanowana i przeprowadzona przez OUN - Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i UPA - Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że była antypolską czystką etniczną.

Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wyniosła od 10 do 12 tysięcy. Ludzie ci zginęli z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony lub zostali zamordowani przez samych Ukraińców za udzielenie pomocy polskim sąsiadom.IAR/ar