fot. pixabay.com
Rozpoczął się sezon urlopowy, który coraz więcej osób spędza za granicą. Udany wyjazd w dużej mierze zależy od naszego przygotowania. Zatem podpowiadamy o czym warto wiedzieć i o czym pamiętać przed czekającą nas podróżą.

NALEŻY PAMIĘTAĆ O DOKUMENTACH

Każdy, bez względu na wiek, musi mieć dokument uprawniający do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowaną podróżą należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty oraz – co najważniejsze – sprawdzić ich ważność i wymogi kraju docelowego (np. w Turcji minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy drogą elektroniczną lub na lotnisku wynosi 180 dni). Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujących tam przepisach, wymogach dla kierowców, obyczajach oraz ostrzeżeniach znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych .

KONTROLA GRANICZNA

Kontrolę graniczną musi przejść każdy, kto przekracza zewnętrzną granicę UE. Wszystkie osoby, które wjeżdżają na terytorium strefy Schengen lub je opuszczają, muszą być również sprawdzone w krajowych i europejskich bazach danych w celu potwierdzenia, że nie są poszukiwane, nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na terytorium UE. Na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą) nie jest prowadzona kontrola graniczna. Można ją przekraczać w każdym miejscu i o każdej porze, trzeba jednak mieć przy sobie ważny dokument

EUROPEJSKIE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Wyjeżdżając warto zadbać o ubezpieczenie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dowód ubezpieczenia w NFZ, stosowany w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wydawana przez NFZ to plastikowa karta, wielkości bankomatowej, bez zdjęcia wystawiana na każdego ubezpieczonego z osobna, także na dziecko. Jest bezpłatna. EKUZ uprawnia do świadczeń w sytuacji nagłej, w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych, biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz przewidywany czas pobytu w kraju UE/EFTA. Wniosek do pobrania na stronie NFZ.

REJESTRACJA PODRÓŻY W MINISTERSTWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH

MSZ uruchomiło system "Odyseusz" - w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, ministerstwo będzie mogło podjąć z podróżnym kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Więcej na stronie MSZ "Odyseusz".  Można także skorzystać z aplikacji na telefon "iPolak", która np. wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.

BEZPIECZNE WAKACJE W SIECI - WIZERUNEK ONLINE

Chcąc podzielić się ze światem miejscami, które zwiedziliśmy lub poznać kogoś przez internet zwracajmy uwagę na to co sami umieszczamy lub co umieszczają dzieci. Należy robić to z rozwagą - nie ośmieszać nikogo, ale także zwracać uwagę na nasz wizerunek na zdjęciach. Unikajmy publikowania zdjęć dokumentów, a dzieląc się obrazkami z wakacji można wyłączyć opcję geolokalizacji. Więcej  na ten temat na stronie Akademii NASK.

JAKIE WYBRAĆ TRASY, ŻEBY NIE UTKNĄĆ W KORKACH

Żeby sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do celu naszej podróży należy przede wszystkim przestrzegać zasad ruchu drogowego i sprawdzać, gdzie aktualnie występują utrudnienia na drodze związane np. z remontem. Takie wskazówki znajdziemy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

TELEFONY ALARMOWE

Wypoczywasz nad wodą? – w razie zagrożenia dzwoń na numer alarmowy WOPR – 601 100 100.  W przypadku sytuacji zagrożenia w górach skontaktuj się z numerem alarmowym GOPR –  601 100 300.  112 - Europejski numer alarmowy, 984 - Pogotowie rzeczne, 116 111 - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 000 - europejska infolinia służąca odnajdowaniu zaginionych dzieci.

Wybierają się w góry czy nad wodę pamiętajmy przede wszystkim o zdrowym rozsądku, odpowiedniej odzieży do panujących warunków pogodowych i terenowych, nie wchodzeniu do wody oraz w góry po spożyciu alkoholu, a także w trakcie burz.

Red./ds