ar
Jesteśmy z Wami już 65 lat. Z tej okazji w Koszalinie oraz Mielnie zaplanowaliśmy cykl wydarzeń, m.in.: 9. Wielki Bieg Śniadaniowy dla Niepodległej, Rodzinny Festyn Rekreacyjny oraz konkurs i warsztaty reportażu.

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2018” będzie miał wyjątkowy charakter. Rozstrzygnięcie konkursu już w sobotę w Mielnie podczas Ogólnopolskiej Sesji Reportażu Radiowego.

- Sesja reportażu o tematyce morskiej „Bałtyk 2018” to przedsięwzięcie dla nas niezwykle ważne. Wpłynęło 20 prac od najsłynniejszych polskich reportażystów, m.in. ze Szczecina, Gdańska, Katowic, Opola, Warszawy i Koszalina. Jesteśmy jedynym organizatorem takiego konkursu i takich warsztatów w kraju - podkreśla Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

Reportaży nadesłanych na konkurs „Bałtyk 2018” można posłuchać TUTAJ>>

Jubileuszowe obchody zainauguruje jednak konferencja naukowa „Media masowe w treściach i formach edukacji medialnej”. Rozpocznie się w piątek o godzinie 11.00 w hotelu Gromada w Koszalinie.

- To wyjątkowa konferencja z ciekawym i bardzo na czasie programem. Dyskutować będzie kilkudziesięciu pracowników naukowych niemal wszystkich uczelni w Polsce, a głównym tematem będą media - ich przyszłość, przyszłość dziennikarzy, problemy kształtowania zawodowego dziennikarzy, problemy na styku nadawca- odbiorca - mówi Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy Polskiego Radia Koszalin.

Główną imprezą masową, na którą zapraszamy już w sobotę mieszkańców Koszalina i regionu, jest „Bieg po zdrowie”. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Bieg dla Niepodległej”. Start wyznaczony został na godzinę 12.00, sprzed siedziby Polskiego Radia Koszalin - ul. Piłsudskiego 41. Dalej trasa wiodła będzie ulicami Piłsudskiego, Traugutta, 4 Marca i Sybiraków.

Na mecie biegu - na terenie Wodnej Doliny odbędzie się Rodzinny Festyn Rekreacyjny. Będą smaczne lody, prezentacje artystyczne i sportowe, zabawy integracyjne, porady kosmetyczne i dietetyczne, konkursy, karaoke oraz wywiady z uczestnikami. Nie zabraknie także atrakcji i animacji dla najmłodszych - dmuchanych zamków, placów zabaw, wodnych kul i ukrytych skarbów. Tutaj także każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzyma zdrowy posiłek.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w akcji „Biegiem po zdrowie” powinni zapisać się do udziału w biegu i odebrać kartę startową. Zapisy uczestników będą przyjmowane do 15 czerwca w siedzibie Polskiego Radia Koszalin przy ulicy Piłsudskiego 41 oraz w dniu startu od godziny 9.00 do 11.45.

mm/ar

HISTORIA POLSKIEGO RADIA KOSZALIN

1953 - powstaje rozgłośnia Polskiego Radia w Koszalinie

Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Komitetu ds. Radiofonii z 18 lutego 1953 roku słowa „Tu Polskie Radio Koszalin” pierwszy raz w eter popłynęły 15 listopada 1953 roku. Redakcję Radia ulokowano w willi przy al. Marszałka Piłsudskiego 49 (dawny pałacyk myśliwski). Początkowo program docierał do 30 tysięcy słuchaczy radiowęzłów. Mimo że mieszkańcy województwa koszalińskiego posiadali w 1955 roku 6,5 tys. odbiorników radiowych, to nie mogli odbierać programu radia, gdyż nie dysponowało ono nadajnikiem. Sytuacja zmieniła się w grudniu 1956 roku, gdy pierwszy nadajnik stanął na dachu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Do 15 maja 1955 roku dzienny program lokalny trwał zaledwie 30 minut. Później czas ten wzrósł do 48 minut. Od 5.30 do 5.48 nadawano audycje dla wsi, a program popołudniowy pojawiał się na antenie o 17.45.

Pierwszym redaktorem naczelnym Polskiego Radia Koszalin był Józef Łuka. Początkowo zespół redakcyjny tworzyli wcześniejsi dziennikarze „Głosu Koszalińskiego”: Jan Barfus, Zbigniew Rogowski i Piotr Ślewa. W 1954 roku do zespołu dołączyła Irena Kwaśniewska, a rok później: Tadeusz Fiszbach, Tadeusz Grzechowiak, Bogumił Horowski, Jan Żesławski i Janusz Sternowski. Początki były trudne. Radio dysponowało prowizoryczną amplifikatornią, dwoma magnetofonami typu RSM i stojakiem elektroakustycznym. Reporterzy korzystali z magnetofonu „Presto” z amerykańskiego demobilu, który trzeba było co chwilę wyłączać, by ostygł. W 1957 roku rozgłośnia otrzymała bardziej profesjonalne magnetofony MS 970, które służyły dziennikarzom przez wiele lat.

fot. 1 - na zdjęciu m.in. Janusz Sternowski, Henryk Bieniek, Bogumił Horowski
fot.2 - Irena Kwaśniewska oraz harcerz

1957 - rozgłośnia otrzymuje pierwszy samochód

W 1957 roku rozgłośnia otrzymała pierwszy samochód - niemiecki ambulans marki phenomen z 1938 roku. Auto było nie tylko stare i awaryjne, ale też niedostosowane do pracy reporterskiej. Na szczęście już w 1958 roku niemiecki ambulans wymieniono na samochód marki lublin. Ten sprawował się bardzo dobrze i był nad wyraz uniwersalny - na przykład w czasie remontu rozgłośni w kabinie mieściło się studio spikerskie. W 1978 roku nasze radio dysponowało już czterema samochodami służbowymi.

Dziś Polskie Radio Koszalin ma dziewięć samochodów. Wśród nich jest nowoczesny satelitarny wóz transmisyjny. Został zakupiony, ponieważ zwiększono emisję programu lokalnego, a rozgłośnia możliwie najszybciej chciała dostarczać słuchaczom newsy z rozległego obszaru działania Polskiego Radia Koszalin. Nasz satelitarny wóz transmisyjny to mercedes vito wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt.

1962 - 1967 - rolnictwo i... kultura

W 1962 roku redaktorem naczelnym został Władysław Król, rolnik z wykształcenia. Dlatego na antenie pojawiało się dużo informacji dotyczących właśnie rolnictwa. Dużą popularnością w latach 60-tych cieszył się program „Odwiedziny za rok”. Jego autorzy sprawdzali z mikrofonem stan realizacji planów deklarowanych przez dyrektorów koszalińskich PGR-ów. Kilka lat później wspólnie z Radiem Szczecin oraz przy wydatnym udziale Instytutu Ziemniaka w Boninie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Grzmiącej dwa razy w tygodniu nasza rozgłośnia nadawała audycję „Nauka praktyki rolniczej”. Jednocześnie Polskie Radio Koszalin stało się przyjazne literatom. W Koszalinie brakowało uznanych twórców, dlatego nasza rozgłośnia włożyła dużo pracy w promowanie młodych autorów. W tym okresie blisko współpracowaliśmy z Koszalińskim Klubem Literackim, a na antenie pojawiły się takie audycje jak: „300 sekund z poetą”, „Koszalin literacki” i „Okolica pisarzy”.


W połowie lat 60-tych nasi starsi koledzy postanowili podzielić się ze światem swoimi muzycznymi zdolnościami. W 1964 roku przy rozgłośni powstały chór i kapela. Przez 10 lat prowadzili je bracia Jan i Lucjan Kowalczykowie. Na szczęście dla słuchaczy trzon chóru i kapeli tworzyli nie dziennikarze, a nasi słuchacze, ludzie różnych profesji: urzędnicy, nauczyciele, gospodynie domowe, pielęgniarki, uczniowie itp. Zespół miał na celu propagowanie nowego folkloru, sprowadzonego na Pomorze Środkowe przez osadników z różnych stron kraju. Za swój wkład w realizowanie tej misji zespół otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W 1968 roku, z okazji 15-lecia rozgłośni, zespół wystawił na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie widowisko muzyczne „Wesele jamneńskie”. Rok później Telewizja Polska pokazała to widowisko widzom z całego kraju. Chór i kapela zostały rozwiązane w 1974 roku z powodu nowych wymogów programowych.

W lutym 1966 roku dokonało w koszalińskiej Katedrze pierwszego, historycznego nagrania koncertu wyremontowanych organów. Rok później nagrywaliśmy już wszystkie koncerty sezonu zorganizowane przez Koszalińskie Towarzystwo Muzyczne. Był to zalążek dzisiejszego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Polskie Radio Koszalin angażowało się w tym czasie w muzyczną promocję także takich wydarzeń jak: Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Połczynie Zdroju (powstały w 1967 roku i przeniesiony później do Kołobrzegu), Światowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie (1970 rok), Kołobrzeskie Wieczory Wiolonczelowe (1972) oraz Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W 1967 roku, między innymi dzięki naszym staraniom, w Koszalinie odbył się ogólnopolski zjazd Związku Literatów Polskich. Wspieraliśmy też środowisko aktorskie w takich audycjach jak: „Spotkanie z teatrem”, „Przed premierą”, „Sylwetki aktorów”, „Portret artysty” czy „Spotkanie z aktorem”.

fot. 1 - Janusz Sternowski oraz Irena Bieniek
fot. 2 - od lewej: Waldemar Skórowski, Wincenty Stachowski, Takis Grancaris, Aleksander Hryszkiewicz, transfer z innej drużyny, Bogdan Rosa, Ryszard Zalewski, Marek Plewa, Henryk Czyżyk, Władysław Szpindor, Zenon Suszycki
fot. 3 - od lewej: Henryk Liwor - Piotrowski, Bogdan Rosa, Marek Plewa

1972 - powstaje „Studio Bałtyk”

„Studio Bałtyk” pojawiło się na antenie w 1972 roku z inicjatywy szczecińskich dziennikarzy Bohdana Onichimowskiego i Kazimierza Tomczyka. Jego powstanie poprzedzone było wcześniejszymi wspólnymi audycjami rozgłośni z Koszalina, Szczecina i Gdańska: „Trybuną Wybrzeża”, „Przeglądem Aktualności Wybrzeża” i „Od Wolina do Fromborga”. To jednak dopiero wspólne „Studio Bałtyk” stało się prawdziwym antenowym hitem. Nadawana na żywo audycja dotyczyła bowiem problemów zwykłych ludzi. Radio wspólnie z Wydziałami Oświaty KW PZPR towarzyszyło np. dzieciom w drodze do szkoły w ramach akcji „Wspólna droga do szkoły”. Przez wiele lat razem z Wojewódzkimi Związkami Gminnych Spółdzielni prowadzono też turniej na najlepszą na Wybrzeżu restaurację GS. Gospodarzem audycji każdego dnia było inne miasto. W Koszalinie „Studio Bałtyk” prowadzili Zenon Suszycki i Janusz Sternowski. Program trwał 2 godziny. Jedna z nich była zarezerwowana dla miasta gospodarza, a druga - rozdzielana na dwie pozostałe rozgłośnie. Wspólne były serwisy informacyjne. Do dziś „Studio Bałtyk” przetrwało w Polskim Radiu Koszalin. Po czterdziestu latach emisji nadal jest jedną z najważniejszych i najatrakcyjniejszych audycji.

fot. 1 - na zdjęciu m.in Marlena Zimna, Zenon Suszycki, Cezary Mikita
fot. 2 - Jolanta Rudnik
fot. 3 - m.in Waldemar Meister, Janusz Sternowski
fot. 4 - Słynna fotografia "dworek myśliwski" - m.in. B.Skarżyński, A.Rychter, T.Bujnowski, M.Plewa, R.Zalewski, T.Grzechowiak, B.Rosa, Cz.Kuriata, Z. Wieliczko, S.Piotrowicz, M.Touścik, T.Zółtak, T. Grancaris, R.Nowakowski, B.Horowski, H. Liwor-Piotrowski, J.Żesławski, W.Król, T.Chimkowski, T.Gawroński

1993 - 1995 - zmieniamy nazwę i powstaje Radio Słupsk

W 1993 roku radio przekształca się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa W wyniku zmian prawnych nasza rozgłośnia zmieniła nazwę na: Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Koszalinie „Radio Koszalin S.A.” Na co dzień posługujemy się jednak nazwą Polskie Radio Koszalin. Dwa lata później powstaje Radio Słupsk.

fot. 1
fot. 2 m.in. Andrzej Watemborski
fot. 3 Iwona Kilczewska
fot. 4 Alicja Rychter, Marianna Walasek, Regina Mnich
fot. 5
fot. 6
fot. 7

1998 - początek budowy nowej siedziby Polskiego Radia Koszalin

Początek budowy nowej siedziby Polskiego Radia Koszalin Rozpoczyna się budowa nowej siedziby Polskiego Radia Koszalin przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 41. Prace budowlane zakończyły się w 2000 roku. Przeprowadzkę zakończyliśmy w 2002 roku.

fot. 1 Cezary Mikita, Władysław Brateus, Ryszard Zalewski, Gerard Hafke
fot. 2 - Ryszard Zalewski
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7

2002 - Polskie Radio Koszalin rozpoczyna nadawanie z nowej siedziby

Budowa nowej siedziby kosztowała 20 milionów złotych. Obiekt został precyzyjnie zaprojektowany na potrzeby nowoczesnego Radia. W momencie oddania do użytku był to najnowocześniejszy budynek tego typu w Europie. Na powierzchni prawie 3 tysięcy metrów kwadratowych mieszczą się: dwa studia emisyjne, studio produkcyjne, studio nagraniowo-koncertowe na 120 osób, newsroom, pomieszczenia redakcyjne, archiwum, biura marketingu.

fot.1 Joanna Draganiak, Roman Nowakowski, Iwona Kilczewska, Paweł Kużel, Cezary Lejtan
fot. 2 Paweł Kużel
fot. 3 Iwona Kilczewska
fot. 4 - Sylwester Podgórski i Przemysław Mroczek
fot. 5 Przemysław Mroczek, Roman Nowakowski, Ryszard Zalewski, Paweł Kużel
fot. 6 Władysław Brateus, Paweł Kużel, Roman Nowakowski, Joanna Draganiak

2005 - uruchomienie Studia koncertowo-nagraniowego im. Czesława Niemena

W 2005 roku w siedzibie Polskiego Radia Koszalin przy ul. Piłsudskiego 41 w Koszalinie uruchomiono Studio Koncertowo-Nagraniowe im. Czesława Niemena. Nowoczesne wyposażenie, profesjonalne oświetlenie i doskonała akustyka to cechy, które powodują, że studio jest idealnym miejscem do pracy. W klimatyzowanym studiu o powierzchni 108 mkw. przewidziano 100 miejsc dla publiczności. Scena o wymiarach 7x3,5m i wysokości 0,47m powala na występ większości artystów. Do dyspozycji jest także małe pomieszczenie odizolowane akustycznie od studia o powierzchni 11 mkw. z adaptacją akustyczną i okablowaniem audio.

fot.1
fot.2

2010 - pierwsza edycja imprezy „Biegiem po zdrowie”

Co roku, pod koniec maja, kilka tysięcy koszalinian spotyka się pod siedzibą Polskiego Radia Koszalin i rozpoczyna wspólny bieg „Biegiem po zdrowie”. Impreza ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia. Nie biegniemy na czas, biegniemy po zdrowie i dla dobrej zabawy. Bieg tradycyjnie prowadzi czerwony londyński autobus. Na mecie na uczestników czekają niespodzianki, wśród których główną jest występ gwiazdy muzyki.

fot.1
fot. 2
fot. 3

2011 - zakup nowych samochodów dla Polskiego Radia Koszalin

W latach 2011-2016 wymieniono całą flotę samochodów Polskiego Radia Koszalin. Rozgłośnia dysponuje dziś dziewięcioma nowoczesnymi autami.

fot. archiwum PRK
fot. archiwum PRK

2012 - pierwsza edycja Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie

Polskie Radio Koszalin jest współorganizatorem Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie od jego pierwszej edycji w 2012 roku. W ramach imprezy co roku w lipcu przez cztery dni mieszkańcy i turyści mają szansę spotkania ze znakomitymi postaciami mediów, sztuki i sportu. To niepowtarzalna okazja do rozmowy, wzięcia autografu czy zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Na plenerowej estradzie przy latarni morskiej odbywają się występy muzyczne: konkurs dla debiutantów o „Bursztynowy Mikrofon” Polskiego Radia Koszalin i koncerty gwiazd.

fot. 1
fot. 2
fot.3
fot. 4
fot. 5

2012 - otwarcie Redakcji Polskiego Radia Koszalin w Kołobrzegu

11 kwietnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej Redakcji Polskiego Radia Koszalin w Kołobrzegu. Kołobrzeskie studio mieści się przy ulicy Gen. Bema 5.

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6

2014 - pierwsza relacja z nowego wozu satelitarnego

Wóz satelitarny Radia Koszalin zaprojektowała i zbudowała w całości nasza rozgłośnia. To jeden z najnowocześniejszych pojazdów transmisyjnych w Polsce. Oparty jest na podwoziu Mercedesa.

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6

2014 - rozszerzenie programu miejskiego Radia Słupsk oraz otwarcie drugiego - nowego studia emisyjnego

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

2017 - 1 stycznia wystartował nowy portal prk24.pl

oprac.: ar

Posłuchaj

Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy Polskiego Radia Koszalin Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin