AUDYCJE ZGŁOSZONE DO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU REPORTAŻU I DOKUMENTU RADIOWEGO „BAŁTYK 2018”

1. Admirał i dziewczyna
Autor: Żaneta Walentyn - Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Czas trwania: 29'11''
Streszczenie: Admirała Józefa Unruga i Katarzynę Rodziewicz pozornie nic nie łączy. On- budowniczy i dowódca przedwojennej floty marynarki wojennej. Ona- była dziennikarka. Los jednak sprawił, że coś ich związało. Tym „czymś” jest dwór, w którym kiedyś mieszkał Józef Unrug.

2. Aparat noś i na wodzie
Autor: Agnieszka Pospiszyl - Polskie Radio Opole
Czas trwania:16'48''
Streszczenie: Stanisław Skoczeń był w latach 60. i 70. najbardziej uznanym polskim fotografikiem marynistycznym. Wspominają go Małgorzata Skoczeń, Wojciech Skoczeń, Jarosław Deka i Andrzej Gałażewski.

3. Budowniczy
Autor: Agata Rokicka - Polskie Radio Szczecin
Czas trwania: 21'35''
Streszczenie: W szczecińskiej Katedrze św. Jakuba znajduje się Kaplica Ludzi Morza. W niej, na murowanym cokole, stoi popiersie Eugeniusza Kwiatkowskiego, polityka, ministra przemysłu i handlu, wicepremiera w okresie międzywojennym. Był jednym z pomysłodawców budowy portu i miasta w Gdyni. To z jego inicjatywy powstał Centralny Okręg Przemysłowy. Dlaczego człowiek nazwany wizjonerem II Rzeczpospolitej, został upamiętniony właśnie w Szczecinie?

4. Dobijamy do portu
Autor: Magdalena Świerczyńska - Dolot - Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania: 19'30''
Streszczenie: Reportaż opowiada o rodzinie państwa Kohnke z Jastarni - rybaków z dziada pradziada. Rybołówstwo bardzo się zmienia. Zmieniają się narzędzia, limity, ale i tradycje. O tych tradycjach z nutką nostalgii opowiadają Paweł i Eugeniusz Kohnke. Czy rybołówstwo to ginący zawód? Czy nowoczesność wyprze rozwijaną od pokoleń rodzinną tradycję? „Dobijamy do portu” próbuje odpowiedzieć na te pytania.

5. Drugie życie Lemary
Autor: Ewa Dąbska - Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Czas trwania: 26'21''
Streszczenie: Lemara - zabytkowa barka, na której spotykają się rodziny barkarzy, szypów, kapitanów. Niektórzy z nich na barce się urodzili. Dziś wspominają dawne lata, „cudowne życie” - mówią- choć trudne i pełne wyrzeczeń. W ich opowieściach mamy całą historię naszego kraju. A wszystko odbywa się na „Lemarze”.

6. Ela zawracaj
Autor: Anna Rębas i Jacek Puchalski - Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania: 18'00''
Streszczenie: Para żeglarzy z Gdańska 64-letnia pani Elżbieta i 74-letni pan Stanisław popłynęli w rejs dookoła świata. Miał trwać cztery lata. Chcieli zrealizować swoje marzenia, zobaczyć świat, odpocząć na emeryturze. Dokąd dopłynęli? O tym w tej historii.

7. Filmu by z tego nie było
Autor: Katarzyna Wolnik – Sayna - Polskie Radio Szczecin
Czas trwania: 30'00''
Streszczenie: Był postacią, która fascynowała, wzbudzała podziw i sympatię. Jego książki dla wielu stanowiły początek drogi na morze. „Kapitan własnej duszy”- kpt. Olgierd Borchardt. Jego osoba już za życia była owiana legendą. Barwny życiorys zawodowy, świetny pedagog i autor fascynujących książek, które rozpalały wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że młody dziennikarz marzył, by zrobić film o swoim idolu. 22-letni filmowiec Michał Dąbrowski zebrał się do pracy, ale jak to często bywa, legenda bohatera go przerosła. Nie poddał się jednak i po prawie czterdziestu latach skończył swoje dzieło.

8. Jan Fischer
Autor: Mariusz Borsiak - Polskie Radio Olsztyn
Czas trwania:21'00''
Streszczenie: Jan Fischer - jako pierwszy (po nim był Mariusz Zaruski), po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wypłynął jachtem pod polską banderą na wody Bałtyku. Gdy w 1925 r. wypłynął jachtem żaglowym „Carmen” w rejs do Skandynawii - często tłumaczył jakiego koloru są barwy jego flagi... To sylwetka niezwykłego patrioty, który w swojej książce pt. „Pod żaglami” opisuje ten pierwszy rejs. Publikację odnalazł w swoich rodzinnych pamiątkach Stanisław Falkowski, który osiadł w Olsztynie po zakończeniu studiów rybackich. Jan Fischer był bratem jego babci.

9. Kultura i morze
Autor: Maria Brzezińska - Polskie  Radio Lublin
Czas trwania: 29'30''
Streszczenie: Bohaterem reportażu jest kapitan żeglugi wielkiej Józef Gawłowicz ze Szczecina. Przez 26 lat (lata 1963-1989), spełniając obowiązki marynarza na różnych jednostkach, przywoził oraz kolportował zakazane wówczas w Polsce wydawnictwa Instytutu Literackiego w Paryżu - numery pisma „Kultura”, książki historyczne oraz literackie. Nie tylko był czytelnikiem bezdebitowych wydawnictw, ale pożyczał książki zaufanym kolegom na statkach. Przede wszystkim jednak umieszczał je u „sprawdzonych” ludzi w Polsce. Publikował też na łamach „Kultury” swoje artykuły i opowiadania. Łącznie, narażając się na więzienie, przemycił do Polski półtora tony książek. W 2017 roku, nakładem szczecińskiego IPN, ukazała się obszerna publikacja kapitana Gawłowicza „Morski kurier Giedroycia”.

10. Marynarz w porcie USB
Autor: Arkadiusz Wilman - Polskie Radio Koszalin
Czas trwania: 17'02''
Streszczenie: Krzysztof  Grygiel stworzył pierwszy w Polsce morski kanał vlogowy. Marynarz z 24-letnim stażem regularnie nagrywa filmy, publikuje je na swoim kanale, odpowiada na pytania internautów. Pokazuje i opisuje, jak wygląda codzienność na statku. Jego nagrania na portalu Youtube mają ponad 3 miliony wyświetleń. Gdy przebywa na stałym lądzie, buduje swoją przystań w Barwicach.

11. Marynarzem być
Autor: Michał Zaręba- Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Czas trwania: 21'12''
Streszczenie: Był twórcą polskiego morskiego szkolnictwa wojskowego przed i po II wojnie światowej. Czy ideały, o które walczył kontradmirał Adam Mohuczy są dziś aktualne? Co pozostawił obecnym pokoleniom oficerów i marynarzy?


12. Między Biebrzą a Niemnem
Autor: Joanna Sikora i Źmicier Kościn - Polskie Radio Białystok
Czas trwania: 17'32''
Streszczenie: Mówi się o nim, że jest cudem techniki. Kanał Augustowski zachwyca od prawie 200 lat. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Miał połączyć dopływy Wisły, Narew i Biebrzę z Niemnem, a dalej nawet z Bałtykiem. Obecnie Kanał leży na terenie Polski i Białorusi. Szlak łączy dwanaście jezior oraz dwie rzeki. Wykorzystywany jest głównie do celów turystycznych. Od prawie dziesięciu lat można przepłynąć go w całości, również po części białoruskiej. Zapraszamy na wyprawę po Kanale Augustowskim - po obu stronach granicy.

13. Mówili o nim „Macaj”

Autor:  Katarzyna Wolnik - Sayna- Polskie  Radio Szczecin
Czas trwania: 30'00''
Streszczenie: Co zostało w naszej pamięci o ludziach, którzy tworzyli szkolnictwo morskie na Pomorzu Zachodnim? Okazuje się, że niewiele. Komu zależy, by pamiętano o tych, którzy wychowali kilkuset kapitanów? To opowieść o legendarnym „Macaju”, czyli kapitanie Konstantym Maciejewiczu - ostatnim komendancie „Lwowa” i pierwszym komendancie „Daru Pomorza”, wykładowcy w szkołach morskich w Tczewie, Gdyni i Szczecinie. Kapitanie – kapitanów!

14. Na fali ze wschodu
Autor: Dorota Stabik -  Polskie Radio Katowice
Czas trwania: 21'20''
Streszczenie: To historia żeglującej rodziny Ozgowiczów z Gliwic. Kapitan Wojciech Ozgowicz - ikona żeglarstwa na Śląsku - wyszkolił wielu żeglarzy, a miłość do żagli przekazał także żonie i dzieciom. Niedawno do pływającej rodziny dołączył również - ścigający się w regatach - zięć i wnuk. Rodzina Ozgowiczów ma kresowe korzenie. Pielęgnują je podobnie, jak żeglarstwo. To poruszająca opowieść o wielkiej pasji i ludzkich losach wplecionych w historię Polski i Śląska.

15. Rybacy to jedna rodzina
Autor: Anna Kolmer - Polskie Radio Szczecin
Czas trwania: 27'31''
Streszczenie: Stepnica ze względu na położenie nad Zalewem Szczecińskim, od początku swego istnienia słynęła z rybołówstwa. Już w XIII - wiecznych zapiskach pisano o rybackich charakterze osady. Ten charakter utrzymała do dziś, choć nie jest już osadą, a miastem z działającym portem rybackim. Port należy do gminy Stepnica, ale użytkowany jest przez spółkę Rybak, w której obecnie pracuje 10 rybaków na 10 łodziach. Spółka współpracuje z hurtowniami w zakresie odbioru ryb, ale w sezonie od marca do listopada można tu także indywidualnie nabyć świeżą rybkę, prosto z burty, głównie: okonia, płoć, leszcza, sandacza, szczupaka, węgorza oraz miętusa. Ryby poławiane są na wodach Roztoki Odrzańskiej, rzeki Odry, Jeziora Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego. Rybacy oferują też wycieczki indywidualne oraz grupowe, a także zwiedzanie portu.

16. 7 kontynentów 4 oceany
Autor: Katarzyna Wolnik - Sayna - Polskie  Radio Szczecin
Czas trwania: 26'35''
Streszczenie: W naszym cywilizowanym świecie często używa się słowa „przeżyć”. Jedni muszą do pierwszego, inni, bo spłacają kredyty. Życie staje się gonitwą, walką o przetrwanie. Kapitan Wojtek Malejka, zapytany przez autorkę reportażu, dlaczego chce płynąć najdłuższą drogą dookoła świata, odpowiedział: "Chcę na jakiś czas uwolnić się od tak zbieganej codzienności. Uważam, że trzeba przypomnieć sobie, jak cieszyć się życiem i żyć chwilą”. „7 kontynentów 4 oceany” to projekt grupy przyjaciół, którzy postanowili oderwać się od cywilizacji i opłynąć jachtem kulę ziemską. Podróż trwała trzy lata. Jeden jacht, jedna załoga i jeden cel - zrealizować swoje marzenia.

17. Trzech komandorów - Polskie Radio Koszalin
Autor: Jolanta Rudnik
Czas trwania: 31'00''
Streszczenie: Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz to trzej komandorzy Marynarki Wojennej - przedwojenni oficerowie marynarki, którzy bronili Helu w 1939 r., a potem trafili do obozu jenieckiego w Wolldenbergu. Po wojnie zajmowali ważne stanowiskaw dowództwie Marynarki Wojennej. W 1950 r. zostali aresztowani, fałszywie oskarżeni o spisek w wojsku i straceni na Rakowieckiej. Po ponad 60 latach ich szczątki odnaleziono na powązkowskiej Łączce i kilka miesięcy temu pochowano na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.

18. Wielki Niewidoczny
Autor: Mateusz Sienkiewicz - Polskie Radio Koszalin
Czas trwania:18'00''
Streszczenie: Podobno jest ich w polskich wodach Bałtyku pół tysiąca. Podobno, bo są to tylko dane szacunkowe. Nie ma pewności ile ich jest naprawdę. Niewielu jest też szczęśliwców, którzy je widzieli. Morświny i foki pojawiają się na tablicach informacyjnych. Niemal przy każdym wejściu na plażę znajdziemy informacje o tych zwierzętach. Ale czy je spotykamy? Foki - owszem. Z morświnami bywa gorzej. To bohaterowie, o których się mówi, ale których się nie widzi- „Wielcy niewidoczni”.

19. Wiking
Autor: Olga Mickiewicz, Norbert Frątczek -  Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego  Radia
Czas trwania: 28'08''
Streszczenie: Pięćdziesiąt lat temu Marek Szabliński zaczął interesować się historią wikingów. Do dziś jest inspiracją dla grupy zapaleńców takich, jak on. Jednak realizowanie tej pasji wiele razy łączyło się z trudnościami.

20. Wiosła cień
Autor: Krzysztof Dobrowolski - Polskie Radio Opole
Czas trwania: 12'48''
Streszczenie: Żona mówi, że jest wariatem. W garażu trzyma swoje kajaki i ukochany rower. Samochód cały rok stoi na dworze. Rowerem objechał dookoła cały Bałtyk, polskimi rzekami przepłynął ponad 6 tys. km. Teraz chce pokonać kajakiem 235-kilometrowy odcinek Odry w 72 godz. Jak zawsze po to, aby zwrócić uwagę na zaśmiecanie wód.

AUDYCJE ZGŁOSZONE DO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU REPORTAŻU I DOKUMENTU RADIOWEGO „BAŁTYK 2018”.

Posłuchaj

Admirał i dziewczyna - Żaneta Walentyn (Polskie Radio PiK)
Budowniczy - Agata Rokicka (Polskie Radio Szczecin)
Aparat noś i na wodzie - Agnieszka Pospiszyl (Polskie Radio Opole)
Dobijamy do portu - Magdalena Świerczyńska - Dolot (Polskie Radio Gdańsk)
Drugie życie Lemary - Ewa Dębska (Polskie Radio PiK)
Ela zawracaj - Anna Rębas i Jacek Puchalski - Polskie Radio Gdańsk
Filmu by z tego nie było - Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin)
Jan Fischer - Mariusz Borsiak (Polskie Radio Olsztyn)
Kultura i morze - Maria Brzezińska (Polskie Radio Lublin)
Marynarz w porcie USB - Arkadiusz Wilman (Polskie Radio Koszalin)
Marynarzem być - Michał Zaręba (Polskie Radio PiK)
Mówili o nim "Macaj" - Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin)
Między Biebrzą a Niemnem - Joanna Sikora i Żmicier Kościan (Polskie Radio Białystok)
Na fali ze wschodu - Dorota Stabik (Polskie Radio Katowice)
Rybacy to jedna rodzina - Anna Kolmer (Polskie Radio Szczecin)
7 kontynentów, 4 oceany - Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin)
Trzech komandorów - Jolanta Rudnik (Polskie Radio Koszalin)
Wielki Niewidoczny - Mateusz Sienkiewicz (Polskie Radio Koszalin)
Wiking - Olga Mickiewicz i Norbert Frątczak (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)
Wiosła cień - Krzysztof Dobrowolski (Polskie Radio Opole)