fot. prk24.pl
Zdaniem parlamentarzystki PiS minister sprawiedliwości ma prawo do krytycznej oceny pracy prezesów sądów.

Z komunikatu umieszczonego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że odwołanie prezesa szczecineckiego sądu to efekt oceny skuteczności pracy sądu w Szczecinku. Znalazł się on na 254 miejscu w kraju. Szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości była dziś rano gościem Studia Bałtyk. Podczas audycji na naszej antenie skomentowała m.in. zmiany w sądzie w Szczecinku.

- Pan minister jest odpowiedzialny za pracę sądów. Obywatele bardzo często mają zastrzeżenia do tempa ich prac, przeciągania się różnych spraw, więc jeżeli możemy w jakikolwiek sposób pracę sądów usprawnić, to trzeba to robić - uważa posłanka Golińska.

Małgorzata Golińska podkreśliła, że zmiany kadrowe to tylko część zmian mających wpłynąć na poprawę jakości pracy sądów. Ważne jest między innymi wprowadzenie losowego przydziału spraw sędziom. Zdaniem posłanki wcześniej funkcjonujący system przydziału spraw nie był transparentny.

- Przykładowo do spraw, w których stroną skarżącą był duży zakład przemysłowy, był wyznaczany zawsze ten sam sędzia. I w zasadzie z góry można było przewidzieć, jaki będzie finał sprawy. Dzisiejszy system losowania, w mojej ocenie, powoduje, że mamy bardziej niezależną ocenę różnych spraw - powiedziała Małgorzata Golińska.

Zmiany w sądach to efekt przyjętej latem ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Dotychczasowy prezes Sądu Rejonowego w Szczecinku Ireneusz Góra funkcję pełnił od 2014 roku. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.

ap/ar

Posłuchaj

Poseł Małgorzata Golińska o systemie losowania spraw
Poseł Małgorzata Golińska o odwołaniu prezesa Sądu w Szczecinku