fot. twitter.com/IPN
Rocznicowe obchody delegacja IPN-u rozpoczęła w niedzielę rano od udziału we mszy w kościele Św. Trójcy w Chicago. Jest to jeden z największych ośrodków duszpasterskich chicagowskiej Polonii. Nazywany jest też Polską Misją Duszpasterską w Chicago.

Pracują w nim księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po mszy przedstawiciele IPN-u złożyli w kościelnych katakumbach urnę z ziemią z Kwatery „Na Łączce”, którą przywieziono do Stanów Zjednoczonych z Polski.

Główna część inauguracji chicagowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się na polskim cmentarzu Św. Wojciecha w miejscowości Nilles, na przedmieściach Chicago. Stoją tu pomniki generała Józefa Hallera oraz katyński, a także tablica ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Historycy składali kwiaty i zapalali znicze w miejscach pamięci narodowej. Odwiedzili też inny polski cmentarz, na Wzgórzu Maryi.

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej są w Stanach Zjednoczonych od tygodnia. Historycy prowadzą zajęcia edukacyjne w polskich szkołach oraz spotykają się z przedstawicielami polonijnych organizacji i kombatantami. W Konsulacie Generalnym RP w Chicago zainaugurowali działanie „Przystanku Historia”, który ma popularyzować wśród Polonii wiedzę o najnowszych dziejach Polski.
Delegacja IPN-u pozostanie w Chicago do środy.

IAR