fot. Przemysław Grabiński
Osoby rozpoczynające swój biznes będą nawet na pół roku zwolnione z płacenia składek na ZUS – to jedno z założeń tzw. „Konstytucji dla Biznesu”, która w styczniu ma być procedowana w parlamencie. O jej założeniach mówił dziś w Pile poseł Grzegorz Piechowiak z Porozumienia.

- Konstytucja zakłada m.in. tzw. „pakiet startowy” - mówi Grzegorz Piechowiak: - Przez pierwsze pół roku nie będzie potrzeby płacenia ZUS-u. Do tego porozumienie przedsiębiorców będzie się zmieniało, bo jeżeli ktoś nie będzie osiągał połowy najniższego wynagrodzenia, nie będzie traktowany jako przedsiębiorca i nie będzie musiał rejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pilski parlamentarzysta Porozumienia odniósł się też do zmian w ordynacji wyborczej i likwidacji głosowania korespondencyjnego. - To nie jest jeszcze przesądzone - mówił dziś w Pile poseł Grzegorz Piechowiak: - Mam z tym dylemat. Z jednej strony opozycja twierdzi, że to uderzenie w osoby niepełnosprawne. Z drugiej strony są dowody na to, że były osoby, które kupowały puste kartki i je wypełniały. Myślę, że w Senacie pochylą się jeszcze nad tym problemem i będzie to przedmiotem debaty.

Grzegorz Piechowiak podkreślił przy tym, że zmiany w ordynacji wyborczej usprawnią i uczynią bardziej przejrzystym proces wyborczy w Polsce. - Nawoływanie opozycji do Prezydenta o zawetowanie tych zmian jest bezpodstawne - mówi Piechowiak: - Opozycja wszystko neguje, tylko nie przedstawia innych projektów, na tym polega ich słabość. Tutaj jest wiele kwestii merytorycznych, dających dużo więcej uprawnień radnym, wójtom, burmistrzom i tutaj nie ma rzeczy, która mogłaby spowodować weto.

Poseł Grzegorz Piechowiak mówił też o rekonstrukcji rządu. W jego opinii „dosyć głębokie zmiany w Rządzie nastąpią po święcie Trzech Króli”.


PG/ez