fot. Krzysztof Klinkosz
Debata o żołnierzach wyklętych otworzyła piątą edycję Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio Koszalin.

Gościem honorowym Dni jest Andrzej Pilecki, syn polskiego bohatera, który wspomina dni spędzone z ojcem m.in. jako okres intensywnego przygotowania do dorosłego życia:

- Ja cały czas się uczę ojca. On chyba wyczuwał, że nie będzie z nami zawsze. Starał się nam przekazać wszystko, co wiedział. Był dobrym ojcem. Mnie, jako syna, zachęcał do męskich zajęć - mówi syn rotmistrza.

Jeden z uczestników debaty, Jarosław Wróblewski z warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych zwracał uwagę na spuściznę, którą pozostawili żołnierze walczący z komunistycznym zniewoleniem kraju: - Oni nie dali się złamać i byli w tym swoim wyborze konsekwentni do końca. Ich historie są wciąż żywe, oni walczyli o to, byśmy my byli wolni, byśmy mogli o sobie decydować - wyjaśnia.

Dziś odbył się konkurs wiedzy o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Zwyciężył Szymon Wytlib z liceum w Kaliszu Pomorskim, dla którego była to już trzecia wygrana w konkursie. - Od gimnazjum interesuję się historią. Przeczytałem kiedyś o tej postaci i stwierdziłem, że jest bardzo ciekawa - mówi Szymon.

Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim zwieńczy gala, na której m.in. odbędzie się pokaz filmu „Pilecki - Niezłomny z Niezłomnych”.

Witold Pilecki był m.in. żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, został stracony w 1948. W 1990 roku wyrok władz komunistycznych unieważniono a Pileckiemu w 2006 roku przyznano Order Orła Białego zaś w 2013 roku awansowano do stopnia pułkownika.

Patronat nad piątymi Kołobrzeskimi Dniami z Rotmistrzem Witoldem Pileckim sprawuje Polskie Radio Koszalin.

KK/ez