fot. Sławomir Kamola/Polskie Radio Koszalin
Porozumienie w tej sprawie podpisano we wtorek. Uczelnia wesprze merytorycznie świdwińską szkołę, której uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na politechnice i korzystać z jej infrastruktury, na przykład laboratoriów.

Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej podkreśliła, że współpraca ze szkołami średnimi jest dla uczelni istotna: - To promocja uczelni. Chcemy jednak także pokazać, że jesteśmy otwarci na wspieranie i doskonalenie dydaktyki, zarówno w kontekście udostępniania zasobów laboratoryjnych i kadrowych, jak i realizacji wspólnych projektów. Wspólnie chcemy tworzyć ścieżki rozwoju zawodowego w określonych kompetencjach, takich jak informatyk, ekonomista, czy technolog żywienia.

Politechnika Koszalińska jest członkiem Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL, który współtworzą uczelnie techniczne z Finlandii, Austrii, Niemiec, Węgier, Chorwacji czy Francji. Głównym jego założeniem jest współpraca z otoczeniem gospodarczym. Sojusz ma być największą na świecie instytucją kształcenia dualnego, w której standardy akademickie i biznesowe będą wzajemnie przenikać się i uzupełniać. Podpisana dziś umowa pozwoli na włączenie w te działania również szkół średnich.

Prof. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej przypomniał, że ze świdwińską szkołą uczelnia współpracuje już od wielu lat, wtedy wpierała szkołę nie tylko swoją kadrą: - Od 2019 roku do czasu pandemii realizowaliśmy projekt „Zdobyć zawód, a nie być zwiedzionym”, finansowany z funduszy europejskich. Nasza współpraca objęła aspekt praktyczny, czyli m.in. udostępnienie laboratoriów.

Daniel Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdwinie powiedział, że jednym z celów porozumienia jest pokazanie uczniom, że mają możliwość wyboru dobrej uczelni niedaleko Świdwina: - Dzięki wspaniałym profesorom i rozbudowanej bazie dydaktycznej, które posiada Politechnika Koszalińska, mogą zostać wybitnymi fachowcami w swoich dziedzinach. Chcemy też, aby Politechnika Koszalińska pomogła nam w bardzo ambitnym projekcie, jakim jest utworzenie hiperbazy w naszym zespole szkół. To projekt na ponad 100 milionów złotych, zakładający stworzenie klastra nowoczesnych zajęć dydaktycznych dla różnych kierunków kształcenia.

Dyrektor jest przekonany, że wsparcie merytoryczne uczelni pozwoli spełnić oczekiwania przyszłych absolwentów. Podkreślił, że projekt jest ambitny, ale daje możliwości rozwoju już istniejących kierunków kształcenia (np. energetyka odnawialna czy informatyka), a także otwarcie kierunków, których szkoła jeszcze w ofercie nie ma, a które mogą powstać w związku z zapotrzebowaniem rynku pracy.

W świdwińskiej szkole kształci się 1100 uczniów z 8 powiatów województwa zachodniopomorskiego.

sk/ar

Posłuchaj

Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej Daniel Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdwinie