Plenerowe studio „Na Dobry Dzień” stanęło dziś na Politechnice Koszalińskiej, gdzie zorganizowano „Eko-Piknik”. Było to ostatnie spotkanie w ramach projektu energetycznego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki koszalińskiej uczelni. Adrian Adamowicz i Jarosław Rochowicz zaprosili wielu ciekawych gości.
Senator Stanisław Gawłowski - przewodniczący Senackiej Komisji ds. Klimatu i Środowiska
- Bez nauki nie da się mówić o wyzwaniach, które dotyczą zarówno przyszłości naszego regionu, jak i Polski czy całego świata - zaznaczył senator. - Te wyzwania wynikają ze zmian klimatu i tego, co dotyczy działań z tym związanych. Nauka jest tutaj bardzo potrzebna. Często zbyt mało wiemy w stosunku do wyzwań, jakie przed nami stoją. Zmiany klimatu stały się faktem i trzeba znaleźć rozwiązania, które będą przeciwdziałać ich skutkom - mówił senator Stanisław Gawłowski, zwracając jednocześnie uwagę, że Politechnika Koszalińska od lat stara się być liderem w procesie dotyczącym przygotowania kadr dla różnego rodzaju służb związanych z ochroną klimatu.
Łukasz Hormański z Grupy Mojsiuk
Łukasz Hormański, zapytany o transformację na auta elektryczne, przyznał, że jest to wielkie wyzwanie dla firm zajmujących się dostarczaniem rozwiązań w zakresie mobilności. - Największym z nich, oprócz budowania świadomości, że wszyscy musimy iść w kierunku zmniejszenia emisyjności, jest infrastruktura, czyli budowa sieci stacji ładowania. Potrzebne są zmiany legislacyjne i duże nakłady finansowe, by korzystanie z zeroemisyjnych pojazdów, było nie tylko zdrowe, ale i przyjemne, by nie było obaw, że na trasie nie znajdziemy stacji ładowania.
Waldemar Miśko - prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Waldemar Miśko zaznaczył, że bez pracy samorządów, zmiany w zakresie ochrony klimatu nie byłyby możliwe do zrealizowania. - Samorządy są najbliżej ludzi. W edukowaniu i uświadamianiu, jak ważna jest ochrona klimatu, mogą odegrać kluczową rolę. I to się dzieje w naszym województwie - przekazał prezes Miśko, jako przykład podając prowadzone przez samorząd programy: „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”.
Robert Mania - prezes zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie
- Takich debat powinno być coraz więcej, by edukować społeczeństwo - przyznał prezes Mania. - Dla Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie najważniejszym wyzwaniem jest dekarbonizacja, czyli odejście od węgla. Nie ma żadnego technicznego problemu, by zrobić to szybko, lecz gdybyśmy dokonali tego procesu w ciągu dwóch lat - cena wzrosłaby o około 40 procent. Musimy więc szukać rozwiązań, które - co prawda - wydłużą tę drogę, ale nie spowodują wzrostu kosztów dla końcowych odbiorców.
Rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, profesor PK
- Kwestie związane z energetyką przewijają się na całej uczelni, na wszystkich jej wydziałach. Staramy się być obecni w wielu obszarach, energetyka jest naszym kluczowym zagadnieniem - mówiła rektor, zaznaczając, że trwający „Eko-Piknik” jest nakierowany na upowszechnianie informacji związanych z energetyką. - Stawiamy nacisk na współpracę z różnymi firmami w zakresie energetyki. Zapraszamy je do tworzenia programów i specjalności.
Prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej
Profesor, podsumowując dzisiejsze spotkanie, przekazał, że na Politechnice Koszalińskiej nie tylko toczy się debaty dotyczące szeroko rozumianej energetyki, lecz przede wszystkim działa się w tym obszarze. Zaznaczył również, że powinniśmy mieć świadomość, iż transformacja energetyczna nie jest trywialnym zagadnieniem. - Ona decyduje o losach przyszłych pokoleń - podkreślił.