fot. PAP/Marcin Obara

Kolejna sobota darmowych kontroli oświetlenia. Dziś w ramach kampanii „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” na ponad tysiącu stacji kontroli pojazdów można bezpłatnie sprawdzić stan techniczny reflektorów swojego samochodu.

Cztery z dziesięciu najczęstszych przyczyn negatywnych wyników kontroli pojazdów dotyczy oświetlenia zewnętrznego - podkreślił dr inż. Paweł Dziedziak, diagnosta z Instytutu Transportu Samochodowego. Chodzi o pęknięte klosze, wodę w reflektorach, źle zamontowane żarówki, przepalone lub niehomologowane źródła światła, które mogą powodować oślepienie kierowców jadących z naprzeciwka. Diagnosta dodał, że niesprawne oświetlenie wpływa na wzrost zagrożenia wypadkiem. Sprawne oświetlenie w okresie jesiennym, kiedy często ograniczona jest widoczność, pozwala wcześniej dostrzec przeszkodę lub pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.

Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 procent kierowców narzeka na regularne oślepianie przez światła samochodów jadących po zmroku z naprzeciwka. 40 procent kierowców uważa, że ich światła samochodowe świecą zbyt słabo. Z policyjnych statystyk wynika, że w zeszłym roku 408 usterek stanu technicznego miało pośredni lub bezpośredni wpływ na zaistnienie wypadków drogowych. Ponad 62 procent usterek dotyczyło awarii oświetlenia pojazdu.

Bezpłatne kontrole będzie można przeprowadzić także 9 grudnia. Wykaz stacji, które oferują badanie, dostępny jest na stronie policja.pl.

IAR/aś