fot. Polskie Radio Koszalin

Remont chodników czy doświetlenie przejść dla pieszych - m.in. takie inwestycje dofinansowane zostaną z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W środę w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego podpisano umowy w tej sprawie.

Prezydent miasta Piotr Jedliński przekazał, że Koszalin otrzymał ponad 913 tysięcy złotych na przebudowę chodnika przy al. Monte Cassino: - To kolejny etap budowy. W minionym roku powstał chodnik przy skrzyżowaniu z ulicą Fałata, część chodnika została wykonana przy budowie ulicy wjazdowej do komendy straży pożarnej. Obecnie będzie to trzecia część - od wjazdu do komendy aż do ulicy Kościuszki. Ponadto będą doświetlane przejścia dla pieszych, zostaną one również przystosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Gmina Biesiekierz otrzymała dofinansowanie na budowę chodnika przy ulicy, która prowadzi do jednego z zakładów pracy w Nowych Bielicach. - To kolejne dofinansowanie, z którego bardzo się cieszymy. Obejmuje ono 128 tys. zł - poinformował zastępca wójta Tomasz Hołowaty.

Powiat białogardzki przeznaczy 234 tys. zł rządowego wsparcia finansowego m.in. na przebudowę drogi w Wicewie, w gminie Tychowo. - Budowa chodników i nowych zjazdów dla autobusów to istotne inwestycje. Jest to droga o dużym natężeniu ruchu. Mieszkańcy już dawno zgłaszali taką potrzebę - powiedział starosta białogardzki Piotr Pakuszto.

Wicewojewoda Tomasz Wójcik podkreślił, że tegoroczna pula Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla samorządów z regionu jest rekordowa: - Wynosi ona 207 mln zł. Pieniądze przeznaczone będą na remonty, przebudowy i budowy dróg. Obejmą one także kompleksowe działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu w ruchu drogowym.

Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc dodał, że coraz więcej osób z różnych części kraju przyjeżdża na Pomorze Zachodnie, dlatego „należy dbać o poprawę bezpieczeństwa na drogach”: - Fundusze rozwoju dróg lokalnych dają możliwość budowy ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, ulic i tym samym powiększają nasz potencjał społeczno-gospodarczy.

Tylko w ramach podpisanych w środę umów, do samorządów z naszego regionu - czyli ze wschodniej części Pomorza Zachodniego - trafi ponad 9 milionów złotych.

rz/aj

Posłuchaj

Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pakuszto, starosta białogardzki Tomasz Hołowaty, zastępca wójta gminy Biesiekierz Piotr Jedliński, prezydent Koszalina