fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Wiceszef Centrum dla Polski, szczecinecki poseł PSL-Trzecia Droga był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk ocenił m.in. pierwsze cztery projekty ustaw, które już wpłynęły do Sejmu.

Dwa pierwsze projekty złożyła Lewica. Dotyczą one liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12 tygodnia jej trwania i wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.

- Jestem przeciwnikiem aborcji, ale opowiadam się również za wolnością wyboru. Wydaje mi się, że projekt Lewicy nie uzyska większości. Polska w większości jest państwem katolickim. Wynik referendum były jednoznacznym sygnałem w tej sprawie. Zaakceptuję oczywiście każdą decyzję Polaków - powiedział poseł Lubczyk.

Konfederacja złożyła również dwa projekty. Pierwszy dot. zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący kwoty wolnej od podatku PIT w wysokości 60 tys. zł oraz projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczący dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców.

- Cieszę się, że jest większe poparcie dla dobrowolnego ZUS-u. Nasze projekty ustaw są gotowe, ale leżą jeszcze w „zamrażarce”. Czekamy na dalsze decyzje m.in. w sprawie pana Mateusza Morawieckiego, desygnowanego przez pana prezydenta na premiera - zaznaczył gość audycji.

Poseł Lubczyk ocenił również prognozy dot. objęcia resortów przez polityków PSL: - Nie uczestniczę w rozmowach dotyczących tego tematu. Nie ukrywam jednak, że takie resorty jak obronność, rolnictwo, infrastruktura i gospodarka są nam bliskie i jesteśmy przygotowani do ich objęcia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Radosław Lubczyk