fot. prk24.pl
Urodziny obchodzimy 15 listopada. Tego dnia w 1953 roku stacja rozpoczęła nadawanie, wówczas jako ekspozytura Polskiego Radia, z półgodzinnym programem. Dziś jesteśmy jedną z najnowocześniejszych rozgłośni w kraju.

Słowa „Tu rozgłośnia Polskiego Radia w Koszalinie”, głosem Wandy Welenc, pierwszy raz w eter popłynęły 15 listopada 1953 roku. Redakcję naszego radia ulokowano w willi przy al. Marszałka Piłsudskiego 49 (dawny pałacyk myśliwski). Początkowo program docierał do 30 tysięcy słuchaczy radiowęzłów.

Mimo że mieszkańcy województwa koszalińskiego posiadali w 1955 roku 6,5 tys. odbiorników radiowych, to nie mogli odbierać programu radia, gdyż nie dysponowało ono żadnym nadajnikiem. Sytuacja zmieniła się w grudniu 1956 roku, gdy pierwszy nadajnik stanął na dachu Wojewódzkiej Rady Narodowej.

- Tu rozgłośnia Polskiego Radia w Koszalinie. Dziś nadajemy nasz program lokalny z nowej radiostacji Polskiego Radia pracującej na fali średniej. Prosimy słuchać nas codziennie od 6:10 do 6:25, oraz w programie popołudniowym od godziny 17:40 - przekazała wówczas Wanda Welenc. - Społeczeństwo naszej koszalińskiej ziemi otrzymało wreszcie własną rozgłośnię radiową. Chcielibyśmy, by od początku stała się ona naszą rozgłośnią. Naszą, to znaczy tych rybaków z Kołobrzegu, Ustki i Darłowa, którzy będą nas słuchać na morzu. To znaczy chłopów i pracowników PGR. Rozgłośnią naszą - mieszkańców Koszalina oraz wszystkich miast i wsi - dodała.

Do 15 maja 1955 roku dzienny program lokalny trwał zaledwie 30 minut. Później czas ten stopniowo wzrastał. Pierwszym redaktorem naczelnym Polskiego Radia Koszalin był Józef Łuka. Początkowo zespół redakcyjny tworzyli wcześniejsi dziennikarze „Głosu Koszalińskiego”: Jan Barfus, Zbigniew Rogowski i Piotr Ślewa. W 1954 roku do zespołu dołączyła Irena Kwaśniewska, a rok później: Tadeusz Fiszbach, Tadeusz Grzechowiak, Bogumił Horowski, Jan Żesławski i Janusz Sternowski.

Początki były trudne. Radio dysponowało prowizoryczną amplifikatornią, dwoma magnetofonami typu RSM i stojakiem elektroakustycznym. Reporterzy korzystali z magnetofonu „Presto” z amerykańskiego demobilu, który trzeba było co chwilę wyłączać, by ostygł. W 1957 roku rozgłośnia otrzymała bardziej profesjonalne magnetofony MS 970, które służyły dziennikarzom przez wiele lat.

W 1957 roku rozgłośnia otrzymała pierwszy samochód - niemiecki ambulans marki phenomen z 1938 roku

W latach 70. dzień zaczynaliśmy już od popularnego do dziś „Studia Bałtyk”. - Rozpoczynamy od rana muzyką do golenia. Nasi reporterzy wyjeżdżają w teren. Uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach. Spotykamy się też z artystami, którzy odwiedzają nasz region, a do nas należą przecież także województwa pilskie i słupskie - mówiła wówczas redaktor Barbara Gołembiewska.

Dziś Polskie Radio Koszalin to jedna z najnowocześniejszych rozgłośni w Polsce. Nadajemy dla Państwa nie tylko ze studia w Koszalinie, ale także z redakcji w: Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku, Wałczu i Pile. Każdego dnia słucha nas kilkaset tysięcy osób.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Nie tylko informujemy i edukujemy, ale też staramy się Państwa bawić. Polskie Radio Koszalin wypełnia również ważną misję podtrzymywania tradycji i kultury mniejszości narodowych, które w naszym regionie mają wielu przedstawicieli. Istotnym aspektem naszej działalności jest rozwój publicystyki radiowej - formy, która w innych rozgłośniach zanika.

Liczymy na kolejne lata razem z Państwem - naszymi Słuchaczami!

O historii Polskiego Radia Koszalin mogą Państwo poczytać więcej TUTAJ>>.

red.

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej redaktor Barbara Gołembiewska (lata 70.) Wanda Welenc (lata 50.)